Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Zmoczy, zmrozi a później przysypie. Dynamiczna pogoda miesza w prognozach

2014-01-11 22:57:00, komentarzy: 0

 

Przed nami kilka dni kapryśnej, zmiennej pogody, która zapewne nie przypadnie nam do gustu. Musimy zmierzyć się z silnymi porywami wiatru, deszczem, a nawet śnieżycami.

 

Niedziela bardziej deszczowa

 

Niedzielny poranek przyniesie kontynuację wędrówki chłodnego frontu atmosferycznego ku wschodniej części kraju. W całym kraju musimy spodziewać się przelotnych opadów postaci mieszanej. Im dalej ku północno-wschodnim regionom Polski, tym szansa na opad śniegu większa. Istnieje spore prawdopodobieństwo pojawienia się wyładowań atmosferycznych (burz) podczas przechodzenia opadów konwekcyjnych, których najwięcej doświadczą mieszkańcy Polski północnej, oraz centralnej. Podczas przechodzenia owej konwekcji należy spodziewać się śnieżyc z prawdziwego zdarzenia, opadów krupy śnieżnej, gradu, silnego wiatru (zawiei śnieżnych) a nawet wyładowań atmosferycznych (piorunów). Opady takie są krótkotrwałe (zazwyczaj trwają kilka minut), bardzo intensywne (w przypadku zimy nawet kilka centymetrów białego puchu przez 10 minut)  oraz skrajnie lokalne (u Ciebie może sypać gęsty śnieg, a w drugiej części miasta może nawet nie prószyć).

 

W dzień temperatura w prawie całym kraju powinna utrzymywać się na lekkim plusie, jedynym miejscem, gdzie możemy nie zanotować wartości dodatnich będą północno-wschodnie krańce województwa podlaskiego. Mocno wiać będzie w całej Polsce, w porywach nawet do 90km/h (nad morzem nawet 100km/h).Wieczorem w wielu regionach kraju chwyci lekki mróz, dlatego też na drogach powstanie istne lodowisko.

 

Noc z niedzieli na poniedziałek zimowa

 

Nocą nad większym obszarem Polski przechodzić będą opady pochodzenia konwekcyjnego, które szczególnie nasilone mogą okazać się na północy, północnym-wschodzie, wschodzie, oraz częściowo w centrum kraju. W tych regionach poniedziałkowy poranek przyniesie białe krajobrazy.

 

Kolejne dni zwiastują zmienną aurę. Temperatura często przechodziła będzie z plusa na minus i odwrotnie. Podobnie będzie z rodzajem opadu. W okolicach wtorku/środy przez nasz kraj przejdzie system frontów atmosferycznych, które przyniosą duże opady. Tak jak wspomniałem, w jednym miejscu spadnie deszcz, a w drugim przybędzie sporo śniegu. Więcej informacji już w niedzielę.

 

Prognozy mogą ulec jednak dużym zmianom, dlatego odwiedzajcie nasz portal regularnie, aby być na bieżąco z prognozami :)

 

Autor: Wojciech S.

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego