Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Zmień opony na zimowe! Przed nami pierwszy atak zimy

2013-11-18 22:05:32, komentarzy: 2

 

Ci co zwlekają jeszcze ze zmianą opon z letnich na zimowe mają ostatni dzwonek, by udać się do zakładu wulkanizacyjnego. Mimo, że mamy 20 listopad, to na nizinach w tym sezonie zimowym nie notowaliśmy jeszcze opadów śniegu. Wszystko co piękne szybko się kończy, zima musi w końcu uderzyć. Kiedy? Sprawdźmy.

 

Zmiany rozpoczną się już w weekend, kiedy to nad Wielką Brytanią, Islandią a następnie także Skandynawią zacznie rozbudowywać się potężny układ wysokiego ciśnienia, który zacznie pompować nad większą część starego kontynentu coraz to chłodniejsze powietrze. Chłodna masa powietrza docierając nad ciepłe akweny morza śródziemnego rozpocznie cyklogenezę układu niskiego ciśnienia, który zacznie wędrować w kierunku północnym. Takie niże charakteryzują się bardzo intensywnymi, ciągłymi opadami. W okresie letnim często powodują wezbrania rzek, oraz powodzie. W okresie zimowym przynoszą potężne śnieżyce.

 

Nie możemy podać dokładnie jak przebiegała będzie trasa opadów, ponieważ ta potrafi w ciągu kilku godzin zmienić się o kilkaset kilometrów. Według aktualnych prognoz pierwsze opady powinny dotrzeć do naszego kraju już w niedzielę, lecz ich apogeum wypadnie na poniedziałek. Jeszcze w niedzielę powinien być to deszcz/deszcz ze śniegiem. W poniedziałek jednak powinien sypać wszędzie śnieg w akompaniamencie temperatury balansującej w okolicach 0'C, lub na lekkim minusie. W wielu regionach kraju pojawi się kilkucentymetrowa warstwa białego puchu. Opady powinny zacząć słabnąć jeszcze w poniedziałkowy wieczór.

 

Środek tygodnia przyniesie jednak odwilż. Zrobi się mokro oraz wietrznie. Na kolejny atak zimy nie będziemy musieli długo czekać, ale o tym w kolejnych dniach.

 

Ze względu na odległy termin, prognozy mogą ulec znacznym zmianom. Czytajcie na bieżąco nasze artykuły, prognozy oraz ostrzeżenia. Zapraszam także do czynnego brania udziału w dyskusjach w shoutboxie, umieszczonym po lewej stronie portalu.

 

 

Autor: Wojciech Stępniak

 

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

  • Matias 22:25, 18 listopada 2013

    O ile mi wiadomo opady sniegu notowane były w okolicy Rzeszowa oraz w województwie Lubuskim

    Odpowiedz
  • Stella 13:31, 20 listopada 2013

    Śniegu az tak wiele raczej nie spadnie, ochłodzenie od niedzieli ale podobno z wyżową aurą wiec śnieg raczej jeżeli popada to tylko w nocy .

    Odpowiedz
Darmowe strony www dla każdego