Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Ostrzeżenie meteorologiczne: Lubelszczyzna

2014-05-16 20:59:33, komentarzy: 0


Uwaga! Nad województwem lubelskim pojawiło się zjawisko "training storms". Polega ono na wielokrotnym przechodzeniu wielu burz nad danym obszarem w krótkim zakresie czasowym. Tak mamy od prawie dwóch godzin w Zamościu oraz jego okolicach! Miejscami suma opadowa przekroczyła już 100mm/m2/2h! Wystąpiły potężne podtopienia, oraz zalania. Nie jest to koniec nawalnych opadów, ponieważ wciąż tworzą się nowe. Potężne chmury, które suną przez województwo lubelskie z lekką tendencją przesuwania ku północy powodują liczne podtopienia, oraz zalania. Chmury burzowe są także bardzo aktywne elektrycznie. 

Nasza prognoza konwekcyjna na dzień dzisiejszy sprawdziła się wyśmienicie. Dochodzą także informacje o przejściu 2 trąb powietrznych (przynajmniej funnel cloud) we wschodnich regionach województwa lubelskiego, czyli dokładnie tam gdzie prognozowaliśmy owe zjawisko! 

Kolejne godziny przyniosą potężne ulewy centralnej części Lubelszczyzny, południowego Mazowsza oraz północy Świętokrzyskiego. Burze mogą pojawiać się także na południu kraju, oraz w pozostałych regionach wschodniej części kraju.


Wojciech Stępniak

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego