Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

11.05.2014r. Relacja na żywo

2014-05-11 10:25:30, komentarzy: 0

 

21:57 - Nad województwo kujawsko-pomorskie oraz łódzkie wkracza niewielki liniowy układ burzowy, który generuje nawalne opady deszczu, porywiste porywy wiatru, oraz opad gradu ! Detektory zarejestrowały także liczne wyładowania doziemne. Burza kieruje się w stronę północnego Mazowsza, a więc nad obszar oznaczony drugim stopniem zagrożenia (mapa z prognozą zjawisk konwekcyjnych). Drugim obszarem, gdzie możemy napotkać burzę jest Podkarpacie, gdzie od wielu godzin pada przelotny deszcz. Nad Słowacją znajduje się rozległy układ MCS, który systematycznie zmienia trajektorię lotu w kierunku północnym. Jest duża szansa, że owa struktura przesunie się nad wschodnią częścią Podkarpacia, oraz częściowo Lubelszczyzny. 

 

16:10 - Niebezpiecznie zrobiło się także w województwie zachodniopomorkim, gdzie tworzy się klaster burzowy przemieszczający się w stronę Pomorza wschodniego. Burz należy oczekiwać także w województwie dolnośląskim, gdzie dociera strefa chmur burzowych znad Niemiec. 

 

15:45 - W pasie od Sandomierza przez Puławy po Białystok powstała strefa chmur burzowych, które bardzo szybko się uwaktywniają. Należy spodziewać się nawalnych opadów deszczu, gradu, wichur oraz licznych wyładowań atmosferycznych.

 

14:25 - Komórka burzowa, która znajduje się pomiędzy Tarnowem a Rzeszowem może generować opady dużego gradu. Uważajmy!

 

14:00 - Nad Polską pojawia się coraz więcej komórek burzowych. Przybierają one postać mini superkomórek (obserwacja radaru opadów). Zarazem wkroczyła już nad południowe dzielnice kraju strefa opadów deszczu, która błyskawicznie rozprzestrzenia się wgłąb kraju. Wokół niej powstawać będą liczne komórki burzowe. 

 

11:24 - Wyładowania pojawiły się w bliźniaczych/zrośniętych komórkach burzowych, które przemieszczają się nad województwem kujawsko-pomorskim. Chmury te przesuwają się nad obszar "2" jaki zaznaczyliśmy na naszej mapie prognozy burz. Miejmy się na baczności!

 

11:00 - Na Pomorzu pojawiły się pierwsze wyładowania. Burze mogą przynosić silne porywy wiatru oraz nawalne opady deszczu. Niebawem rozwój konwekcji powinien rozpocząć się w województwie małopolskim, świętokrzyskim, mazowieckim, oraz w centrum kraju.

 

10:00 - Nad całym Pomorzem oraz w Wielkopolsce i Warmińsko-Mazurskim nieśmiało zaczęła rozbudowywać się konwekcja. Co prawda nie notujemy jeszcze wyładowań, to jednak przelotne opady deszczu mogą być nawalne. Komórki konwekcyjne orzemiieszczeją się w szybkim tempie w kierunkach północno-wschodnich, ze względu na duże wartości czynników kinematycznuch - odpowiadających za gwałtowność burz. 

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego