Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Zobacz jak piorun uderza w samochód

2012-09-28 20:45:02, komentarzy: 0

 

Ciekawy filmik pojawił się na serwisie Youtube. Widoczne są na nim auta jadące jedną z autostrad w Rosji. W pewnym momencie w samochód terenowy uderza piorun. Jak się kończy ten incydent? Zobaczcie sami.


Ulewa, niebo przecinają pioruny, jedną z większych dróg w Rosji jedzie korowód samochodów.

W pewnym momencie w jeden z samochodów terenowych uderza błyskawica. Zdarzenie trwa niecałą sekundę.

Trafiony przez piorun samochód powoli się zatrzymuje. Wszystko wskazuje na to, że uszkodzeniu ulega cała elektronika.

Uderzenia pioruna w samochód zdarzają się znacznie rzadziej niż w przypadku samolotu. Mimo to zarówno pasażerom jednego i drugiego środka transportu nic nie grozi. Dlaczego?

Ponieważ zewnętrzna część samochodu i samolotu działa jak tzw. klatka Faradaya. Ładunek elektryczny rozprzestrzenia się po niej równomiernie, dzięki czemu nie przenika do wnętrza.

W ten sposób wnętrze aura lub samolotu to jedno z niewielu miejsc podczas burzy, gdzie zagrożenie porażeniem przez piorun jest najmniejsze. W przypadku samolotów inżynierowie stosują zaawansowane środki ostrożności i wyposażają je w specjalne odgromniki.

W samochodach piorunochronów jeszcze się nie instaluje i to sprawia, że wystarczy dłuższa antena, aby ściągnąć błyskawicę. Uderzenie pioruna w samochód może doprowadzić do zniszczenia instalacji elektrycznej, a więc również uszkodzenia całej elektroniki.

Mimo iż kierowcy, jak i pasażerom nic się nie stanie, to jednak auto nie będzie się już nadawać do dalszej podróży. Poniżej możecie zobaczyć, jak wyglądało opisywane zdarzenie.Opublikował: Mario_Moderator

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego