Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Złamałeś/aś rękę lub nogę na nieodśnieżonym i oblodzonym chodniku??Walcz o odszkodowanie!

2012-12-03 18:46:58, komentarzy: 0

Na dobre rozpoczął się sezon zimowy a więc dla pieszych jest to szczególnie trudny czas.Mimo,iż miasta mają podpisane umowy z firmami,które są odpowiedzialne za dbanie o czystość chodników w sezonie zimowym nie wszędzie wywiązują się ze swoich zobowiązań.Zaśnieżone , nie posypane i oblodzone chodniki o tej porze roku są normą.Pamiętajmy,że jeżeli podczas upadku i złamania kończyny na takiej zaniedbanej powierzchni możemy ubiegać się o odszkodowanie i to nie małe.Oczywiście nikomu nie życzymy takiego zdarzenia jednak na wszelki wypadek warto wiedzieć jak w takiej sytuacji postąpić.


Od kogo żądać odszkodowania za straty poniesione na skutek takich zdarzeń, jak wypadek na oblodzonym czy nieodśnieżonym chodniku czy  zranienie soplem spadającym z dachu ? Można żądać odszkodowania np. od właściciela budynku   czyli zwrotu wszystkich kosztów poniesionych w związku z wypadkiem wydatków, np. na leczenie, rehabilitację, naprawę samochodu, oraz zadość uczynienia, czyli rekompensaty za krzywdę. Roszczenia musi udowodnić, przedstawiając odpowiednie dokumenty. Jednak  najpierw trzeba ustalić,  czy doszło do zaniedbań podmiotu zarządzającego miejscem, w którym doszło do wypadku. Albowiem za utrzymanie nieruchomości  oraz terenów do niej bezpośrednio przylegających odpowiada właściciel, posiadacz, zarządca bądź firma sprzątająca dany obiekt. Prawo nakazuje  właścicielom sprzątanie chodników wzdłuż swoich działek, w tym uprzątnięcie śniegu i lodu. Za dach również odpowiada właściciel nieruchomości.
. Za drogę wewnętrzną również odpowiada podmiot zarządzający nieruchomością. Natomiast jeżeli do wypadku dojdzie na chodniku będącym  otoczeniem drogi publicznej, odpowiada zarządca drogi publicznej. Jest to odpowiednio: dla drogi krajowej – generalny dyrektor dróg krajowych  i autostrad, dla drogi wojewódzkiej – zarząd województwa, dla drogi powiatowej – zarząd powiatu, dla drogi gminnej – wójt (burmistrz,  prezydent miasta). Za zaniedbania na przystankach odpowiada zakład komunikacji, który je użytkuje. Jeżeli gmina pobiera opłaty z tytułu  postoju lub parkowania pojazdów samochodowych na chodniku, do niej należy obowiązek sprzątania i odśnieżania. Zarządcy drogi, a także właściciele nieruchomości zazwyczaj mają wykupioną polisę OC, więc do wypłaty odszkodowania zobowiązany jest  ubezpieczyciel, z którym dany podmiot ma podpisaną umowę.


Autor:Luksfer87

Źródło:http://www.rzu.gov.pl

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego