Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Zima sparaliżowała centrum Polski.Odwołane rejsy lotnicze,chaos na drogach i szlakach kolejowych,brak prądu w gospodarstwach domowych.

2012-10-28 11:28:21, komentarzy: 0

Tego można było się spodziewać.Przez wczorajszy atak zimy cała centralna Polska została kompletnie sparaliżowana.Na drogach zalegał śnieg i błoto pośniegowe,pociągi nie dały rady kursować przez oblodzoną trakcję a samoloty nie mogły startować z lotnisk z powodu trudnych warunków atmosferycznych oraz kiepskiej widoczności.Wiele gospodarstw domowych zostało pozbawionych prądu przez uszkodzone linie energetyczne.

Z powodu oblodzenia trakcji kolejowej kłopoty mieli pasażerowie stołecznej Szybkiej Kolei Miejskiej, którzy na kilka godzin utknęli w pociągach na trasie Warszawa-Legionowo.Pasażerowie nie kryli oburzenia, że nie ma komunikacji zastępczej, a oni godzinami stoją w szczerym polu bez możliwości dostania się w jakikolwiek sposób do domów, pozostawieni sami sobie.

Ogromne kłopoty mieli też pasażerowie Kolei Mazowieckich , którzy utknęli na trasie Warszawa-Siedlce. Pociąg, który wyjechał po godz. 19:00 z Warszawy i miał dojechać do Siedlec przed godz. 21:00, stanął na stacji Sosnowe ok. 30 km przed stacją docelową. Stał tam jeszcze po godz. 03:00 w nocy.Podróżni skarżyli się na kompletny brak informacji kiedy i czy w ogóle pociąg ruszy.Nikt się nimi nie interesował a co było najgorsze nie włączono nawet ogrzewania.Nikt nie zadbał o to aby na miejsce ściągnąć lokomotywę spalinową aby wydostać pociąg z szczerego pola. Ostatecznie pociąg przeciągnięto do Siedlec lokomotową spalinową dopiero przed godzodziną 04:00.Z powodu zablokowania tej trasy, stanęły też dwa inne pociągi międzynarodowe - do Mińska Białoruskiego i Saratowa.

Pociąg na tej trasie miał już prawie 6 godzinne opóźnienie relacjonował jeden z pasażerów pechowego pociągu.

Z powodu złych warunków atmosferycznych problemy miało w sobotę wieczorem lotnisko w Modlinie. Przez kilka godzin, aż do północy w niedzielę, samoloty nie lądowały i nie wylatywały.Dwa samoloty do Sztokholmu i Goteborga, których odlot był zaplanowany w sobotę wieczorem, odlecą w niedzielę.Samoloty do Londynu i Dublina odleciały z Okęcia. Odwołano zaś lot do Rzymu. Samolot z Brukseli wylądował z godzinnym opóźnieniem o północy.

Trudne warunki atmosferyczne panowały równierz na drogach.Z powodu intensywnych opadów  wiele dróg w centralnej Polsce pokryła gruba warstwa śniegu oraz błota pośniegowego.Drogowcy nie nadążali z jego usówaniem.Wiele dróg stało się zupełnie nie przejezdnych.Tworzyły się gigantyczne korki ponieważ wiele osób nie zdążyło jeszcze zmienić opon na zimowe.Na niektórych trasach szybkiego ruchu tiry poblokowały przejazd ponieważ nie były w stanie wjechać pod nawet najmniejsze wzniesienie.Nie obyło się też bez kolizji oraz wypadków.One też spowodowały korki,przez które policja,karetki oraz straż pożarna miały utrudniony dojazd do zdażeń drogowych.

W związku z obfitymi opadami śniegu w woj. mazowieckim w niedzielę rano blisko 70 tys. odbiorców nie miało prądu. Uszkodzonych zoastało aż 73 linii średniego napięcia.Najwięcej wyłączeń prądu odnotowano o godz. 6.00 rano w rejonie Jeziorny (ponad 24 tys.), Wołomina (17,8 tys.) i Legionowa  (9,5 tys.).Rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego obiecał,że jeszcze dzisiejszego dnia energetycy uporają się z awariami i do wieczora w każdym domostwie energia elektryczna zostanie przywrócona.

Autor:Luksfer87

Źródło:TVNMeteo.pl,Internet.

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego