Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Zima paraliżuje Europę.Śnieg spadł także w Portugalii.

2012-11-30 16:51:31, komentarzy: 0

Od kilku dni dochodzą do nas informacje o atakach zimy w różnych częściach Starego Kontynentu.Śnieg pojawił się w Hiszpanii gdzie spowodował paraliż komunikacyjny.Samochody i tiry nie mogły swobodnie poruszać się po drogach bez odpowiedniego ogumienia lub łańcuchów na kołach.Wszystko za sprawą polarnomorskiego powietrza,które nadciągnęło nad Półwysep Iberyjski.Jednak lokalne ośrodki narciarskie będą mogły o wiele wcześniej zacząć sezon narciarski niż w ubiegłych latach.
Dzisiaj śnieg pojawił się także w Portugalii.Wiele krajowych dróg jest nieprzejezdnych a taka sytuacja ma potrwać kilka dni.Sparaliżowane są drogi między innymi w rejonie masywu górskiego Serra da Estrela gdzie utworzyły się gigantyczne korki.Intensywne opady śniegu kompletnie zaskoczyły służby drogowe,które są odpowiedzialne za oczyszczanie głównych dróg.W związku z nasileniem opadów w piątek po południu planowane jest zamknięcie jedynej przejezdnej w regionie trasy między Piornos a miastem Manteigas.Według tamtejszego Instytutu Meteorologii w Lizbonie, w północno-wschodniej Portugalii należy się spodziewać w ciągu weekendu spadku temperatury i dalszych intensywnych opadów śniegu. W rejonie miasta Braganca termometry mają wskazać nawet -5'C.
Nie wesoła jest także sytuacja u naszych południowych sąsiadów.Obfite opady śniegu od kilkunastu godzin paraliżują transport w północnych i zachodnich Czechach.Najtrudniejsza sytuacja panuje w regionach : libereckim, usteckim i karlowarskim przy granicy z Polską i z Niemcami. Doszło tam do wielu kolizji oraz wypadków.Wiele samochodów z powodu śliskiej nawierzchni wylądowało w rowach. Górskie odcinki zostały zablokowane przez TIR-y, które nie mogą pokonać stromych podjazdów bez odpowiedniego wyposażenia. Silny wiatr powoduje zamiecie śnieżne. Na drogi wyjechały piaskarki i odśnieżarki jednak sytaucję komplikuje cały czas padający snieg.Ciężarówki zablokowały połączenie drogowe D-8 w województwie usteckim od Litomierzyc do Niemiec i drogę ekspresową R-6 w pobliżu Sokolova oraz w okolicach m. Cheb. Nieprzejezdna jest droga ekspresowa 1-21 w pobliżu miejscowości Dolni Żandov. Trudna sytuacja panuje w Karlowych Warach i w Uściu nad Łabą.
Komplikacje dotyczą przede wszystkim rejonów górskich. W Rudawach spadło już 30 centymetrów świeżego śniegu. Śnieg pada od wysokości 500 metrów. Zlodowaciałe drogi pokrywa kilkucentymetrowa warstwa świeżego śniegu. Jest bardzo ślisko. Drogowcy apelują do kierowców, aby nie wyjeżdżali na drogi bez zimowych opon.
Autor:Luksfer87

Źródło:Wp.pl,tvnmeteo.pl

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego