Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Zima paraliżuje Europę.Mróz,śnieżyce w Czechach i na Węgrzech.

2012-12-08 21:46:25, komentarzy: 0

W północnych Czechach temperatura spadła w sobotę do minus 27 stopni - poinformował Czeski Urząd Hydrometeorologii. Węgierski Instytut Meteorologii ogłosił z kolei najwyższy, czerwony alert śniegowy na południu kraju. 

Niemal jedna czwarta stacji meteorologicznych na terenie Czech odnotowała najniższe temperatury od 30 lat. Najchłodniej było w Górach Izerskich i Karkonoszach. 

Z powodu wychłodzenia w miejscowości Plavy koło Jabłońca nad Nysą zmarł 67-letni mężczyzna. Rzeczniczka wojewódzkiego pogotowia ratunkowego w Libercu poinformowała, że ciało mężczyzny znaleziono przed jego domem. To pierwsza ofiara śmiertelna tegorocznego ataku zimy w Czechach.Czeska policja ostrzegła kierowców przed trudnymi warunkami jazdy. Najtrudniejsza sytuacja panuje w województwie libereckim, usteckim i karlowarskim przy granicach z Polską i z Niemcami. Doszło do wielu wypadków. Z mrozem i opadami śniegu zmagają się również południowo-zachodnie Węgry. Węgierski Instytut Meteorologii ogłosił czerwony alarm w komitacie (województwie) Baranya przy granicy z Chorwacją. Najtrudniejsza sytuacja panuje w rejonie Mohacza, Peczu i Szigetvaru. W ciągu doby spadło tam 20 centymetrów śniegu, a prędkość wiatru przekracza 60 km na godzinę. W zamieciach i zawiejach śnieżnych na autostradach M-6 i M-60 z Budapesztu do Chorwacji utknęło wiele ciężarówek. Na drogi wyjechało 200 pługów śnieżnych i piaskarek. Węgierska policja apeluje do kierowców, aby zakładali łańcuchy na koła swoich samochodów lub w ogóle nie wyjeżdżali z domów. W całym województwie Baranya nieprzejezdne są drogi drugiej i trzeciej kategorii; ponad 500 gospodarstw nie ma prądu. Synoptycy w Czechach i na Węgrzech ostrzegają przed silnymi mrozami i śnieżycami. Z każdą godziną warunki jazdy będą się pogarszać. Oczekiwane są temperatury poniżej minus 20 stopni. Na Węgrzech może spaść nawet pół metra śniegu.

 Aż trudno w to uwierzyć,bo jeszcze kilka tygodni temu Europie wróżono ciepłą i bezśnieżną zimę a dziś mamy w niektórych regionach Starego Kontynentu istny zimowy kataklizm.

Autor:Luksfer87

Źródło:WP.pl  

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego