Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Ziemia znowu zadrżała z dużą siłą w północnych Włoszech

2012-05-29 15:05:15, komentarzy: 0

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5.8 stopni w skali Richtera miało miejsce dzisiaj, 29 maja 2012 o godzinie 7:00 czasu uniwersalnego. To już kolejny silny wstrząs, jaki nawiedził północne Włochy w ciągu ostatnich kilkunastu dni.Epicentrum wstrząsów było zlokalizowane między miejscowościami Parma, Ferrara i Modena. Głębokość trzęsienia to tylko 10 kilometrów. Sejsmolodzy już po poprzednim trzęsieniu zwracali uwagę na to, że tak płytkie zjawisko sejsmiczne jest czymś wyjątkowym i nieoczekiwanym.

 

Wstrząsy były odczuwane praktycznie w całych północnych Włoszech. Poprzednia aktywność sejsmiczna w tej okolicy miała miejsce 20 maja 2012 i w jej wyniku śmierć poniosło 7 osób oraz zostało zburzonych wiele budynków w tym dużo średniowiecznych zabytków. W tej chwili nie ma jeszcze doniesień o możliwych szkodach lub ofiarach.

 

Aktualizacja:

W ciągu 23 minut po wstrząsie we Włoszech doszło do kolejnego trzesienia ziemi w okolicy Sofii w Bułgarii. Poprzednio sekwencja była podobna czyli najpierw zadrżały Włochy a potem Bułgaria. Sejsmolodzy stwierdzili wtedy, że oba trzęsienia nie mają związku, lecz zaznaczyli, że to zaskakująca aktywność bo w kraju tym poprzednie wstrząsy około magnitudy 6 stopni miały miejsce w połowie XIX wieku, Dzisiejszy wstrząs miał magnitudę około 4.5 stopnia, ale fakt, ze nastąpił w bardzo krókim czasie po wstrząsie włoskim powoduje, że związek między oboma zjawiskami jest bardziej niz oczywisty.

 

 

Według najnowszych doniesień mediów włoskich w wyniku dzisiejszego trzęsienia ziemi zginęło sześć osób. Bilans ten może się jeszcze zmienić. Znowu doszło do uszkodzeń wielu budynków, zwłaszcza tych, które mają naruszoną konstrukcję po porzednich wstrząsach. Od czasu wystąpienia pierwszego silnego wstrząsu, który miał miejsce o godzinie 9:00 czasu lokalnego doszło już do pięciu wstrząsów wtórnych, z których najsilniejszy osiągnął magnitude 4.8 stopnia w skali Richtera.

 

 

Autor: Flash_Wojciech


« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego