Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Zabójcze tornada nad Polską - 15 SIERPIEŃ 2008

2012-04-27 22:10:47, komentarzy: 0

Tornado nad Polską (2008) - tornado, które przeszło nad Polską w dniach 15-16 sierpnia. Najsilniejsza od kilkudziesięciu lat seria trąb powietrznych zaobserwowanych na terenie Polski.

 

Kalina tydzień po przejściu nad nią tornada, powiat lubliniecki

 

15 sierpnia 

 

Około godziny 16:00 nad południową częścią województwa opolskiego zaobserwowano rozwój chmury burzowej, która szybko zorganizowała się w superkomórkę, przykrywając znaczny obszar kraju. Lej po raz pierwszy uderzył około godziny 17:15 w miejscowości Kopanina i Zimna Wódka, po czym przeszedł kolejno nad autostradą A4 i przez wsie Sieroniowice, Balcarzowice (największe szkody - tornado kategorii T8), Kotulin Skała, Błotnica Strzelecka.

Kataklizm m.in. łamał drzewa, zrywał dachy, zranił także kilkanaście osób oraz zabił 2 osoby. Burza, z której zeszło tornado, kilkadziesiąt minut później przesunęła się w rejon Częstochowy, przynosząc po drodze kolejne trąby powietrzne powodujące liczne szkody. W woj. śląskim żywioł pochłonął 2 ofiary śmiertelne. W miejscowości Kalina w powiecie lublinieckim zginął mężczyzna, który przebywał w czasie przechodzenia trąby powietrznej w swoim domku letniskowym. Na budynek runęło drzewo. Natomiast w miejscowości Rusinowice zginęła kobieta, na którą zawalił się strop. Na północ od Częstochowy, w okolicach Mykanowa, na drodze krajowej nr 1 tornado uderzyło w autokar przewożący członków Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Lej wywrócił autokar i zepchnął go na pobocze drogi, raniąc 30 osób. Trąba powietrzna była dobrze widoczna z północnej części Częstochowy. Jak twierdzą naoczni świadkowie, przesuwała się w stronę gminy Rędziny. Po godzinie 18:00 tornado przeniosło się na południe województwa łódzkiego. Najbardziej zostały poszkodowane miejscowości Stara Wieś i Gorzkowice[6] (powiat piotrkowski) oraz Radomsko. 

 

 

 

 

 

 

 

16 sierpnia 

 

Ten sam układ burzowy 16 sierpnia dotarł nad Mazowsze i Podlasie. Trąba powietrzna uszkodziła kilkadziesiąt budynków w miejscowościach Tybory-Wólka i Gołasze-Dąb w powiatach wysokomazowieckim i zambrowskim w woj. Podlaskim. W gminie Sterdyń w woj. Mazowieckim, trąba powietrzna uszkodziła ponad 130 budynków. W Warkałach w woj. Warmińsko-Mazurskim kobieta zginęła w pożarze domu wywołanego piorunem podczas przechodzenia towarzyszącym trąbom burzowym. 

 

Autor: Flash_Wojciech

Źródło: Internet 

 

Chcesz wspomóc nasz portal? Wystarczy, że klikniesz w klika kwadratowych reklam umieszczonych po prawej stronie. Nic Cię to nie kosztuje a pomożesz nam utrzymać portal i wesprzesz jego rozwój :)   

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego