Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Z encyklopedii synoptyka: Niż i wyż baryczny.

2012-12-14 12:47:49, komentarzy: 0

Ziemia nagrzewa się nierównomiernie, np. ocean potrzebuje znacznie dluższego czasu na nagrzanie się niż ląd, a to ze względu na duża pojemność cieplna wody. Od podlłoża nagrzewają się przylegąjace do niego warstwy powietrza. Nagrzane powietrze jest lekkie - unosi się w góre, a na ziemi ciśnienie atmosferyczne zmniejsza się, analogicznie powietrze zimne - jest ciężkie, opada na ziemię, tym samym zwiększając panujące w danym miejscu ciśnienie. Obszary podwyższonego ciśnienia nazywamy wyżami, a obniżonego niżami barycznymi.


                                 Niż baryczny

Jest to obszar niższego  cisnienia atmosferycznego,w którym  powietrze  porusza się po spirali przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, a zachodzące w nim zjawiska są o wiele intensywniejsze niż w wyżu.Na zdjęciach satelitarnych łatwo go dostrzec ponieważ zwykle przybiera kaształ ślimaka. Możemy więc oczekiwac wystapienia pogody niespokojnej oraz ekstremalnej.

Duże zachmurzenie jest typowe dla ukladu nizowego, występują tu opady, często silne oraz silne wiatry.Wyjątkiem jest samo centrum niżu - tam raczej wiatr nie wieje. W lecie niz przynosi chmury, deszcz i obniżenie temperatury, ostatnio coraz czestsze sa zjawiska ekstremalne:gwałtowne burze,gradobicia,trąby powietrzne występujące coraz częściej w Polsce. Zimą natomiast niż oznacza najczęściej wzrost zachmurzenia, podwyższenie temperatury oraz odwilż. Cisnienie w centrum niżu może jeszcze bardziej spaść,mówimy wtedy o poglębianiu się niżu, lub zacząć wzrastać - niż wtedy zaczyna się wypełniać.

 

                                 Wyż baryczny

Jest to obszar podwyższonego ciśnienia atmosferycznego, w którym najwyższe ciśnienie jest w środku układu, skąd na wszystkie strony maleje. Wartość izobar maleje na wszystkie strony lub rośnie do środka.

Najbardziej charakterystyczne dla wyżu jest małe zachmurzenie lub jego brak, lecz czasami może wystąpić zachmurzenie warstwowe oraz mgły, zwłaszcza przy inwersji, która zdarza się najczęściej jesienią i zimą. Wiatry są raczej slabe, w centrum wyżu jest zupełny ich brak. Opady wyżowe są raczej rzadkością. W lecie typowa pogoda wyżowa to bezchmurne niebo, słaby wiatr i wysoka temperatura, często występują upały a w zimie również bezchmurne niebo i słaby wiatr oraz mróz,który może być siarczysty.

Tworzenie sie wyżu następuje bardzo powoli (w przeciwieństwie do niżu), najtrwalsze wyże powstają w strefie zwrotnikowej, gdzie osiadanie powietrza jest niejako na stałe wymuszone przez ogólna cyrkulacje atmosfery. W Europie trwale wyże tworza sie najczęściej przy napływie powietrza ze wschodu lub z południa, powstaja wtedy rozległe układy wysokiego ciśnienia nad Rosją lub Skandynawią, które w lecie przynoszą długotrwałe upały, a w zimie tęgie mrozy.

 

Autor:Luksfer87

Źródło:internet,wikipedia.org

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego