Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Wtorek również burzowy

2012-06-18 23:58:15, komentarzy: 0

Polska pod wpływem układu niżowego z centrum nad Litwą z zanikającym frontem chłodnym nad wschodnią i południowo-wschodnią Polską. W drugiej części dnia od północnego zachodu będzie się rozbudowywał wyż znad Danii, szybko przemieszczający się po Bałtyku. Zachmurzenie początkowo prawie w całym kraju małe i bezchmurnie, jedynie na północy duże. W ciągu dnia zachmurzenie na północy zacznie zanikać, a na południu i południowym wschodzie mogą lokalnie się pojawiać chmury Cb z opadami przelotnymi i burzami. Temperatura maksymalna od 16-18 stopni na Wybrzeżu, przez 20-25 stopni na północy i w centrum do 28-31 stopni na południowym wschodzie. Wiatr początkowo północno zachodni, umiarkowany, wieczorem przechodzący na północny i wschodni, słaby. Ciśnienie będzie nieznacznie spadać. Przewiduje się możliwość burz związanych z frontem atmosferycznym i lokalnie w ciepłym wycinku.

 

Przewiduje się występowanie burz na południowym-zachodzie i południu, głównym zagrożeniem będzie duży grad. Miejscami szczególnie w górach również intensywne opady deszczu. 

W obszarze 1a wartości wskaźników osiągają: CAPE od 1000 do 2000 J/kg, LI od -6°C do -2°C, KI od 30°C do 40°C. PW 25 do 35 mm. Wartości ścinania nie będą istotne dla powstawania zorganizowanych struktur burzowych, jednak prognostyczne diagramy wskazują na ryzyko powstawania wiatrów szkwałowych.
Główne zagrożenie wiąże się z dużym gradem i silnymi porywami i dotyczy przede wszystkim wschodniej części obszaru 1a, na zachodzie tego obszaru dodatkowym zagrożeniem będą punktowo intensywne opady deszczu z wolno przemieszczających się komórek burzowych. Obszar 1 stanowi otoczenie obszaru 1a, burze mogą tam powstawać tam wcześniej i ich natężenie będzie względnie mniejsze.

 

Opublikował: Flash_Wojciech

Źródło: Pogodynka, Mojapogoda, IMGW, FaniMeteo 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego