Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Niedziela z kolejnymi burzami, ciekawa będzie noc.

2012-04-22 12:03:57, komentarzy: 0

 Prognoza burzowa dotycząca soboty okazała się trafiona w dziesiątkę. Burze rozwinęły się dokładnie w tych regionach, o którch pisaliśmy w poprzednim artykule. Czy dziś, w niedzielę także możemy liczyć na zjawska burzowe? Sprawdźmy.

 

 

 

Ogólnie

 

W dalszym ciągu Polska pozostawać będzie w polu obniżonego ciśnienia, związanym z niżem znad Wysp Brytyjskich. Rano na zachodzie i wschodzie zachmurzenie duże i całkowite z lokalnymi przelotnymi opadami deszczu, jedynie w pasie od Pomorza Gdańskiego po Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie zachmurzenie będzie małe lub będzie jego brak. Po południu na tym obszarze zachmurzenie wzrośnie do umiarkowanego bądź dużego na  i tam do końca dnia występować będą przelotne opady deszczu, możliwe lokalne burze. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzeni będzie umiarkowane i bez opadów. Temperatura maksymalna wyniesie od 15 do 18 stopni, jedynie na zachodzie będzie nieco chłodniej od 13 do 14 stopni, a najchłodniej będzie na Przedgórzu oraz nad morzem od 11 do 13 stopni. Wiatr południowo-zachodni, słaby do umiarkowanego. Ciśnienie nadal pozostawać będzie bez większych zmian.

 

Burze... 

 

Najnowsze aktualizace modeli numerycznych zakładają, że w całym kraju CAPE osiągnie wartość przynajmniej 150/kg, a w regionach znajdujących się w pionowym pasie centralnym oraz na południowym-wschodzie nawet 500-600j/kg. DLS w przedziale 10-15m/s, na zachodzie do 20m/s, Li na poziomie -2. Pierwsze komórki burzowe powinny pojawić się na południu kraju. To tam przewidujemy najgwałtowniejszego rozwoju chmur burzowych. Konwekcja rozwinie się w pasie województw: Opolskie, Śląskie, Małopolskie, Podkarpackie, Świętokrzyskie, Łódzkie, Mazowieckie, Kujawsko-Pomorskie, Warmińsko-Mazurskie, Pomorskie, Zachodniopomorskie. Konwekcja możliwa także w pozostałych regionach kraju, ale słabsza. Im bliżej godzin wieczornych i nocnych, tym więcej burz notować będziemy na detektorach. W internecie pojawiły się nawet pogłoski o możliwym układzie MCS, który miałby się rozbudować w godzinach nocnych. Jest to możliwe? Tak, ale nie będzie to prawdziwy MCS z jakimi mamy doczynienia w porze letniej. Modele numeryczne sugerują, że w godzinach nocnych na terenie województw południowych oraz południowo-centralnych powstaną dwa lub jeden większy układ burzowy. Owa struktura burzowa przesuwałaby się w kierunku północno-wschodnim. Istnieje więc opcja, że na nocny spektakl burzowy mogą liczyć mieszkańcy obszaru zaznaczonego na poniższej mapce.

 

  

 

Prognozy mogą ulec zmianie. Nic nie obiecujemy a jedynie zaznaczamy możliwość pojawienia się takiego układu burzowego. Na powyższej mapce zaznaczyliśmy kolorem czerwonym pas po którym poruszać się będzie prawdopodobny układ MCS, jednak jego przemieszczanie się będzie bardzo powolne, więc im dalej mieszkasz na północny-wschód, tym później owy układ pojawi się u Ciebie. Dla Polski północno-wschodniej możemy obiecać poranne ulewy, a czy burze się pojawią to zależeć będzie od pogody, ona sama napisze scenariusz na najbliższe naście godzin.

 

Przejdź do strony głównej i bierz udział w dyskusjach w shoutboxie oraz na naszym forum:) 

 

Autor: Flash_Wojciech
Źródło: FaniMeteo 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego