Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Wenecja tonie 4 milimetry rocznie

2012-03-23 17:43:15, komentarzy: 0Poziom wody w kanałach Wenecji zwiększa się do czterech milimetrów rocznie, częściowo dzieje się tak z powodu globalnego wzrostu poziomu mórz, w części ze względu na fakt, że Wenecja wciąż tonie, twierdzi amerykańskie Geophysical Union.

 

Zgodnie z wynikami wcześniejszych badań Wenecja w roku 2000 praktycznie przestała tonąć, ale nowe odkrycia dokonane przez naukowców z amerykańskich instytucji wykazały, że miasto nadal zatapia się i przesuwa nieco na wschód.

 

Wenecja nadal pogrąża się około dwa milimetry rocznie, wzrost poziomu morza w lagunie Wenecji to kolejne dwa milimetry. To nie jest aż tak zauważalne, ale może doprowadzić do poważnych konsekwencji.  Zdaniem ekspertów, jeśli te naturalne procesy w ciągu najbliższych 20 lat będą nadal postępowały w tym samym tempie, Wenecja i jej okolica opadnie średnio o osiem centymetrów.

 

Ustalenia naukowców opierają się na porównywaniu danych z radaru satelitarnegoGPS i InSAR w okresie od 2000 do 2010 roku.  Połączenie tych dwóch instrumentów pozwoliło zauważyć zmianę wyznaczającą absolutną wysokość nad poziomem morza, a w porównaniu z otaczającym terenem. 

 

Średnio dno laguny Wenecji i wyspy, na której wznosi się miasto, opadało do 1-2 milimetrów w skali roku a w północnej części zatoki prędkość osiąga nawet 3-4 mm. Ponadto Naukowcy zauważyli, że wyspy laguny, stopniowo, w tempie do dwóch milimetrów rocznie, przesuwając się na wschód.  Oznacza to, że wyspy w zachodniej części Wenecji, gdzie jest historyczne centrum miasta, pozostają nieco powyżej reszty.

 

Według pracownikówUniwersytetu w Padwie, obecne tempo opadania może być postrzegane jako stabilizacja sytuacji, bo 20-30 lat temu miasto opadało w znacznie większej prędkości.  Według niego, falochrony, które chronią Wenecję, są w stanie poprawić trochę sytuację w tej w kwestii.

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego