Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

We Włoszech kolejne wstrząsy, znów runęły domy!

2012-05-20 18:38:50, komentarzy: 0

Włochy: kolejny silny wstrząs w Emilii-Romanii, znów runęły domy

 

Kolejne silne wstrząsy sejsmiczne zanotowano dziś po południu w regionie Emilia-Romania na północy Włoch. Niedaleko miasta Ferrara runęło kilka kolejnych budynków. Wstrząsy nastąpiły prawie 12 godzin po trzęsieniu ziemi w tym samym rejonie, w którym zginęło sześć osób, a kilkadziesiąt odniosło obrażenia. Pierwszy popołudniowy wstrząs miał siłę 5,1 w skali Richtera, a drugi 4,1.Nowe szkody zanotowano w miejscowości Sant'Agostino, gdzie nad ranem w zawalonym zakładzie ceramicznym zginęło dwóch robotników. Po południu zawalił się fragment budynku magistratu. Wstrząs odczuwalny był także w innych częściach na północy kraju, między innymi Mediolanie.

Po raz pierwszy ziemia zatrzęsła się o godzinie 4.04. W dziesiątkach miast i miejscowości wybuchła panika. Najbardziej wstrząsy odczuli mieszkańcy Bolonii, Ferrary, Modeny, Mantui i Rovigo. W rejonie tych miast są największe zniszczenia. Ale trzęsienie ziemi odczuwalne było na całej północy kraju, między innymi w Weronie i Vicenzy w Wenecji Euganejskiej, w dużej części Toskanii, w Lombardii, Trydencie i Friuli-Wenecji Julijskiej.

 

Wstrząsy trwały około 20 sekund. Liczba ofiar silnego trzęsienia ziemi, które nad ranem nawiedziło północne Włochy wzrosła już do sześciu. Kilkadziesiąt osób jest rannych. Epicentrum wstrząsu o sile 5,9 w skali Richtera znajdowało się w regionie Emilia-Romania.


Trzy ofiary śmiertelne zanotowano w prowincji Ferrara. Dwóch robotników zginęło w miejscowości Sant'Agostino, gdzie zawalił się zakład ceramiczny, a jeden w Ponte Rodoni di Bondeno; runął tam magazyn małej firmy. Koło Bolonii pół godziny po trzęsieniu ziemi na serce zmarła 37-letnia Niemka.
Z niektórych, zwłaszcza zabytkowych budynków i małych kościołów zostały tylko sterty gruzów. Zawaliło się wiele hal fabrycznych. Ewakuowano kilka szpitali. Koło Modeny otwarto punkty dla osób pozbawionych dachu nad głową.

Z gruzów udaje się wydobyć żywych ludzi. W miejscowości Finale Emilia wydobyto 5-letnią dziewczynkę, którą przewieziono do szpitala. Pomoc dla niej wezwał krewny, przebywający w Nowym Jorku. Podczas gdy jego rodzina w zawalonym domu nie była w stanie dodzwonić się po służby ratunkowe, on dowiedziawszy się od nich przez telefon co się stało, wezwał je telefonując zza Oceanu.

 

Po silnym wstrząsie nastąpiło kilka słabszych o sile 2,9-3,3 w skali Richtera. Wciąż występują wstrząsy wtórne.

Sytuację w rejonach nawiedzonych przez kataklizm określa się jako dramatyczną, a wszystkie służby na czele ze Strażą Pożarną i Obroną Cywilną starają się opanować chaos, jaki zapanował tam w pierwszych kilkudziesięciu minutach po trzęsieniu. W kierunku Mantui i innych miejscowości zmierzają wozy strażackie i inny ciężki sprzęt z Mediolanu.

Niedzielny wstrząs był niemal równie silny, jak trzęsienie ziemi w L’Aquili w Abruzji w kwietniu 2009 roku, gdzie zginęło ponad 300 osób. Tam trzęsienie ziemi miało siłę 6,2 w skali Richtera.

 

Autor: Flash_Wojciech

Źródło: Onet


« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego