Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

W środę prawdziwy mix pogodowy. Od zimy po lato!

2012-04-03 21:34:06, komentarzy: 0

Przed nami bardzo ciekawa pogodowo doba, podczas której doświadczymy ogromnego zróżnicowania zjawisk pogodowych. Różnica temperatur pomiędzy północną a południową Polską może wynieść nawet 20'C! Sprawdźmy gdzie, czego musimy się spodziewać.

 

Rozległy niż znad zachodniej Europy zdominuje pogodę w Polsce. Ciepły front podzieli kraj na bardzo ciepłe południe i zimną północ. Na północy i zachodzie od rana będzie pochmurno z opadami deszczu, na wybrzeżu i w Warmińsko-Mazurskiem, również deszczu ze śniegiem i śniegu. W ciągu dnia opady będą dość obfite. Na pozostałym obszarze początkowo dość pogodnie - zachmurzenie umiarkowane do dużego, jednak w centrum stopniowo zacznie się chmurzyć. Będzie to miało związek z silną konwekcją która wygeneruje burze. Największe szanse na zjawiska burzowe pojawią się w województwach: Łódzkie, Mazowieckie, Podlaskie, Lubelskie, Świętokrzyskie. Słabsze warunki, ale również możliwe dla burz na południu oraz na południowym-wschodzie kraju. Możliwe będzie utworzenie się klastra burzowego który przemieszczać się będzie w kierunkach wschodnich/północno-wschodnich (jego dokładniejsze położenie nie jest jeszcze znane). Według modelu GFS Cape (chwiejność atmosfery) we wschodnich województwach wzrośnie do 500-600j/kg. W pozostałych regionach od 200-400j/kg. Podczas przechodzenia owych opadów konwekcyjnych pojawiać się będą silne, punktowo nawalne opady deszczu. Nie możemy wykluczyć także rozwoju burz superkomórkowych. Podczas ich przechodzenia może pojawić się opad gradu (max 2-3cm). Ryzyko trąb powietrznych minimalne/znikłe. Wiatr w początkowych fazach burzy może dochodzić do 70-90km/h. Środa będzie jednym wielkim znakiem zapytania, ponieważ jeszcze 2-3 dni temu modele nie wskazywały tak dynamicznych prognoz. Zobaczymy co przyniesie dzień. Dodam, że na północy Polski, szczególnie na jej krańcach mogą pojawić się śnieżyce z prawdziwego zdarzenia. Temperatura bliska magicznej barierze 0'C w połączeniu z b.silnymi opadami śniegu może spowodować chaos na drogach. 

 

 

Temperatura maksymalna od 2 do 4 stopni na wybrzeżu i Pomorzu, 6-8 w pasie od Suwalszczyzny po Ziemię Lubuską, w centrum i na południowym zachodzie 14-16 stopni, a na południu od 18 do 20 stopni. Wiatr będzie zmieniał kierunek, na południu i w centrum będzie przeważał południowo-wschodni, na południowym zachodzie południowo-zachodni, a na północy północno-wschodni. Ciśnienie na południu i w centrum jeszcze trochę spadnie, na północy będzie pomału rosło. 

 

 

Od godzin około południowych zacznę prowadzić relacje na żywo. Na bieżąco aktualizowane będą ostrzeżenia. Zapraszamy do bieżącego odwiedzania naszego portalu w dniu jutrzejszym. 

 

 

 

 

 

Prognoza pogody na kolejne dni:

 

 

Autor: W.S. 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego