Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

W piątek przez Polskę przetoczą się niszczące nawałnice!

2012-05-08 22:59:00, komentarzy: 0

Coraz dalej wchodzimy wgłąb sezonu burzowego 2012. Musimy stanąć na przeciw kolejnym, coraz groźniejszym zjawiskom meteorologicznym. Dla jednych frajda i okazja do uwiecznienia potężnego żywiołu w aparatach oraz kamerach, dla innych zagrożenie przed straceniem dorobku całego życia. Co tym razem zaserwuje nam pogoda? Sprawdźmy.

 Ogólnie

Już od dłuższego czasu prognozy pogody wskazują na gorący czwartek, piątek oraz na potężne ochłodzenie weekendowe. Wszystko przez aktywny, pofalowny, chłodny front atmosferyczny który wkroczy nad północno-zachodnią Polskę już w piątkowy poranek. Najgwałtowniejszych burz spodziewamy się nad zachodnią, północną oraz centralną częścią kraju. Tutaj zjawiska mogą mieć charakter lipcowych nawałnic. Będą to pierwsze tak gwałtowne zjawiska tym sezonie burzowym. Lokalnie mogą być niszczące, szczególnie przez silne porywy wiatru podczas przechodzenia komórek burzowych. Z biegiem dnia chmury burzowe powoli kierować się będą ku południowo-wschodniej Polsce. Nie jest narazie znana dokładniejsza trasa oraz miejsce wystąpienia zjawisk burzowych. Burzowa noc zapowiada się w południowej, wschodniej oraz częściowo centralnej Polsce.

Gdzie zagrzmi najmocniej?

Do piątku mamy jeszcze trzy dni a każde kolejne aktualizacje modeli numerycznych zmieniają obszar najbardziej zagrożony potencjalnymi nawałnicami. Na chwilę obecną najsilniejszych zjawisk pogodowych spodziewamy się pomiędzy województwami: Lubuskie, Opolskie, Pomorskie, Podlaskie. Tak jak już napisałem, obszar wystąpienia potencjalnych nawałnic stale sie zmienia. Więcej informacji podamy w czwartkowej prognozie pogody (bądź wcześniej w shoutboxie).

Czego należy się spodziewać?

Jeszcze przed piątkowym porankiem, nad krańcami północno-zachodnimi może przesunąć się "zgniły" układ MCS, który wcześniej przetoczy się przez Niemcy. Piątek przyniesie rozwój licznych klastrów burzowych, kilku superkomórek a nawet potencjalnego Mezoskalowego Układu Konwekcyjnego. Piątek będzie pierwszym w tym sezonie dniem ze znacznie podwyższonym ryzykiem powstania kilku trąb powietrznych. Wszystkiemu winne będą bardzo dobre warunki kinematyczne. DLS w północno-zachodniej części kraju, podczas tworzenia się chmur burzowych może osiąnąć prędkość nawet 25m/s (ponad 30m/s zaraz za frontem). Cape na linii frontu ok 1500-1700j/kg. Amplituda temperatury (przed i za frontem) nawet 12-13'C. LCL za fr.500m, przed fr. 1500m. Z biegiem godzin popołudniowych na linii frontu spodziewamy się utworzenia linii szkwałowej, mogącej nieść niszczące porywy wiatru. Generalnie spodziwamy się utworzenia w godzinach popołudniowych układu MCS, zmierzającego ku południowo-wschodniej Polsce. Podczas jej przechodzenia należy sie spodziewać ulewnych/nawalnych opadów deszczu, możliwości opadu dużego gradu oraz niszczących porywów wiatru (do nawet 100km/h). Przy wcześniejszym rozwoju superkomórek burzowych mogą pojawić się potencjalne trąby powietrzne.

 

Co później? 

 

Sobota oraz niedziela będą dniami już chłodniejszymi i wolnymi od burz. Maksymalna temperatura w sobotę to +15'C dla wschodu kraju. W pozostałych regionach zaledwie 10-12'C. Zachowaj bezpieczeństwo! 

 

Pamiętajmy, że burze pochodzące z chłodnych frontów atmosferycznych niosą najgroźniejsze zjawiska pogodowe. Z takimi będziemy mieć doczynienia w piątek. Pamiętajny o zachowaniu najważniejszych zasad bezpieczeństwa:

 

 •  w czasie trwania burzy należy pozostawać w domu, lub w innymzamkniętym pomieszczeniu i wychodzić jedynie w szczególnychwypadkach
 • należy oddalić się na bezpieczną odległość od urządzeń takich jak piece, wentylatory, czy inne urządzenia elektryczne
 • nie korzystać z telefonu, w tym także komórkowego
 • nie trzymać w rękach metalowych przedmiotów, takich jak kijegolfowe, wędka, parasol, łopata, itp.
 • nie przenosić łatwopalnych materiałów w otwartych pojemnikach
 • w czasie podróży samochodem pozostać w nim, jest to bardzo bezpieczne miejsce do pozostania w czasie burzy. Gdy piorun uderzyw taki samochód, prąd elektryczny, po prostu spłynie do ziemi nie wyrządzając nam krzywdy.
 • nie przebywać w wodzie, jak i małych łódkach na powierzchni wody
 • jeśli jesteś w otwartym terenie spróbuj poszukać jakiegoś schronienia w postaci budynku, jaskini, ale unikaj wysokichwzniesień
 • w momencie gdy nagle poczujesz wokół siebie istnienie ładunków elektrycznych w powietrzu, kiedy włosy zaczną ci stawać dęba, to natychmiast przykucnij przy ziemi, jest wówczas bardzo prawdo podobne, że błyskawica może cię trafić, więc jak najszybciej poszukaj jakiegoś obniżenia terenu.
 • unikaj metalowych słupów, linii wysokiego napięcia i pozbądź sięmetalowych przedmiotów jakie masz przy sobie
 • w przypadku bycia w większej grupie ludzi, powinniście się rozproszyć
 • nigdy nie kładź się na ziemi

 

W czwartek kolejny, obszerny artykuł ze szczegółową prognozą pogody na piatek. Zapraszamy także do brania udziału w dyskusjach w naszym shotuboxie który znajduje się na stronie głównej

 

Autor: Flash_Wojciech

Źródło: FaniMeteo

 

Chcesz wspomóc nasz portal? Wystarczy, że klikniesz w klika kwadratowych reklam umieszczonych po prawej stronie. Nic Cię to nie kosztuje a pomożesz nam utrzymać portal i wesprzesz jego rozwój :) 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego