Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

W piątek dynamiczna pogoda. Co przyniesie weekend?

2012-04-19 17:14:39, komentarzy: 0

Przed nami dwa a nawet trzy burzowe dni, które u wielu z Was otworzą nowy sezon burzowy 2012. Sprawdźmy gdzie i kiedy możemy spodziewać się poszczególnych zjawisk meteorologicznych.

 

 

Nadchodząca noc

 

Centrum niżu znad Ukrainy przemieści się nad Litwę, dlatego w nocy więcej popada w północno-wschodniej i północnej Polsce. Dość pogodnej nocy spodziewamy się w dzielnicach zachodnich i południowych, jednak w wielu miejscach nad ranem utworzą się mgły. Na pozostałym obszarze noc pochmurna i deszczowa. Największe opady wystąpią na Warmii i Mazurach - do 7 litrów/metr kwadratowy. Temperatura minimalna wyniesie od 3-6 stopni na zachodzie i południu do 5-7 na pozostałym obszarze. Wiatr zmienny, słaby. Ciśnienie niskie, zacznie powoli wzrastać. 

 

Piątek z burzami

 

W piątek ciepła i dość wilgotna masa powietrza obejmie swym zasięgiem obszar całego kraju. Chwiejność atmosfery w wielu miejscach zbliży się do wartości 500-600j/kg, szczególnie w pasie od województwa Lubuskiego, przez Łódzkie po Lubelskie. Lifted Index do -1 a Cin w godzinach popołudniowych o wartości zaledwie 5-10j/kg. Na burze możemy liczyć praktycznie w całym kraju.  Modele numeryczne wskazują na powstanie kilku większych skupisk, klastrów burzowych które przemieszczać się będą powoli, w kierunkach północno-wschodnich.  Porywy wiatru w początkowych fazach przechodzenia burz mogą dochodzić lub lekko przekraczać 70km/h.  DLS w piątek nie będzie wspomagał rozwoju chmur burzowych, ponieważ jego prędkość przeważnie będzie wynosić ok. 5m/s, max 10m/s. 

  

Sobota z kolejną porcją chmur burzowych

 

Sobota przyniesie już lepsze warunki kinematyczne do rozwoju komórek burzowych. DLS będzie już większy. Im dalej na zachód, tym jego wartość będzie rosła. Lokalnie  może dojść do 15m/s.  Cape  (chwiejność atmosfery) również będzie wyższa z porównaniem do piątku. Jego najwyższe wartości także zanotujemy w zachodnich oraz w  centralnych częściach kraju (nawet 700-900j/kg). Tam ośrodki burzowe mogą cechować się największą „gwałtownością”.  Na tym obszarze rozwiną się klastry burzowe. Nie znaczy to, że na burze nie będziemy mogli liczyć także w pozostałych regionach. Na pozostałym obszarze również rozwiną się chmury burzowe, ale ich główna strefa wędrować będzie z zachodu na wschód kraju, dlatego mieszkańcy wschodnich województw burz doświadczą dopiero późnym popołudniem lub wieczorem. Podczas przechodzenia omawianych komórek burzowych mogą występować ulewne opady deszczu, lokalnie drobnego gradu. 

 

Niedziela 

 

Niedziela przyniesie ciąg dalszy zjawisk burzowych na wschodzie oraz północnym-wschodzie kraju. Na pozostałym obszarze poprawa pogody. Więcej informacji dotyczących niedzieli już w sobotę na łamach naszego portalu. 

 

 

Autor: Flash_Wojciech

Źródło: FaniMeteo

 

P.S. Prognozę napisałem już wczoraj, ale przez mój "piękny" komputer, cały artykuł poszedł się .... . Ten dzisiejszy jest nowy. Kolejna prognoza pogody na weekend już w piątek do godziny 18. Możliwe, że poprowadzimy relację na żywo, więc odwiedzajcie nasz portal na bieżąco:)

 

Prognoza pogody na następne dni

 

Źródło map synoptycznych na kolejne dni: TvnMeteo

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego