Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

W okresie zimowym pamiętajmy o odśnieżaniu dachów.

2013-01-08 19:19:00, komentarzy: 0

 

Zimowa pora roku zachwyca jak i tworzy malownicze krajobrazy. Śnieg otula drzewa, ulice, domy oraz dachy. Aby jednak w spokoju cieszyć się urokami tej pory roku, zadbajmy o ich odśnieżanie.

W trosce o stan techniczny budynków oraz bezpieczeństwo mieszkańców należy zadbać o konstrukcję dachów, unikając przeciążeń,szczególnie w okresie zimowym. Koniecznym elementem jest kontrola grubości pokrywy śnieżnej i usuwanie nadmiaru śniegu zalegającego na dachach.Nieregularne odśnieżanie dachu może spowodować obniżenie jego nośności. Gdy dodamy do tego gorszy stan techniczny, konstrukcja może zacząć nadmiernie się uginać, co może spowodować pęknięcia okładzin, rozszczelnienia dachu, niszczenie obróbek czy pękanie elementów pokrycia.Ważne jest usuwanie śniegu z dachów płaskich, nie tylko ze względu na naturalne zaleganie śniegu, ale również z powodu wypełniania rynien trudnym do usunięcia lodem i tworzenia się zatorów na krawędzi dachu. Gdy woda rozmarza, piętrzy się na całym pokryciu dachu i wypełnia każdą jego nieszczelność. Na rynnach tworzą się niebezpieczne dla mieszkańców sople.W przypadku dachów spadzistych do ochrony przed spadającymi czapami śniegu lub lodem stosowane są płotki antyśniegowe. Ograniczają one niekontrolowany spadek śniegu, ale jednocześnie powodują jego zatrzymanie na dachu. Zaleganie śniegu i lodu może doprowadzić do niszczenia elementów budynku w tym miejscu m.in. wygięcia płotków i podniesienia dachówek.Świeży śnieg może osiągnąć ciężar 1 kN/m3, co odpowiada ok. 100 kg śniegu na 1 m3. Śnieg osiadły (kilka godzin lub dni po opadach) waży do 200 kg/m3, śnieg stary, zalegający kilka tygodni lub miesięcy po opadach – 2,5-3,5 kN/m3, a śnieg mokry nawet 4 kN/m3, czyli 400 kg/m3. Rozpiętość ciężaru właściwego śniegu jest więc bardzo duża.Pamiętajmy, że topniejący snieg,który ponownie zamarza towrzy warstwę lodu, która może ważyć prawie 4 razy tyle, a więc nawet do 800-900 kg/m3.Regularne odśnieżanie i kontrolowanie stanu pokrywy śnieżnej uchroni  właścicieli domów przed konsekwencjami przeciążenia konstrukcji dachu.

Jak należy zadbać o dach domu?
1.Zastosować optymalne rozwiązania konstrukcyjne.
2.Zadbać o materiał, z którego zbudowano konstrukcję budynku oraz pokrycie dachu.
3.Pamiętać o tym, że zalegający śnieg znacząco zwiększa swoją masę i może powodować uszkodzenie zarówno pokrycia dachu, jak i konstrukcji budynku.
4.Regularnie kontrolować grubość pokrywy śnieżnej i usuwać nadmiar śniegu z dachu.
5.Odśnieżanie dachu najlepiej powierzyć osobom z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi.
6.Przy usuwaniu śniegu z dachu należy zachować szczególną ostrożność oraz używać do tego narzędzi o nieostrych krawędziach. 

Autor:Luksfer87

Źródło:projektoskop.pl,internet

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego