Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

W niedzielę przez Polskę przesuną się nawałnice!

2012-06-10 00:26:58, komentarzy: 1

W niedzielę przez Polskę przesuną się nawałnice!

 

Jeszcze kilka dni temu prognozy modeli numerycznych, które zakładały bardzo burzową niedzielę nazywaliśmy „fusami” i mogliśmy je wsadzić między bajki. Dziś jednak możemy te prognozy potwierdzić. Niedziela przyniesie gwałtowne burze w wielu regionach kraju. Sprawdźmy gdzie będzie najgroźniej.

 

 

 

Prognoza ogólna

 

W niedzielę Polska znajdować się będzie na skraju niżu znad Skandynawii. Do kraju napływać będzie ciepłe powietrze polarne morskie z południowego zachodu. Do południa na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie od małego wzrastać będzie do umiarkowanego, jedynie na południu w Małopolsce i na Podkarpaciu szybko zachmurzenie wzrośnie do dużego i tam wystąpią opady deszczu przelotnego i burze. Po południu już w całym kraju zachmurzenie wzrośnie do dużego. W południowej Polsce od Dolnego Śląska po Mazowsze i Lubelszczyznę wystąpią opady deszczu przelotnego, a burze obejmą Małopolskę, Świętokrzyskie, Podkarpacie i południe Lubelszczyzny. Temperatura maksymalna wyniesie od 18 - 20 stopni na Wybrzeżu do 20 - 22 stopni na pozostałym obszarze. Wiatr na przeważającym obszarze będzie południowo zachodni, slaby, jedynie na południowym wschodzie wiać będzie słabo z południowego wschodu. Dość silny i porywisty wiatr towarzyszyć będzie burzom na południo Polski. Ciśnienie będzie spadać.

 

Możliwy układ MCS

 

Jeżeli prognozowane warunki pogodowe się sprawdzą to południowa, wschodnia, oraz częściowo centralna część kraju zostanie nawiedzona przez gwałtowne, lokalnie niszczycielskie chmury burzowe. Rzadko kiedy zdarza się pokrycie tak wysokich, korzystnych dla rozwoju burz warunków termodynamicznych oraz kinematycznych. Mimo że chwiejność atmosfery (Cape) nie będzie jakieś szczególnie wysokie (1500-1700j/kg na południowo-wschodnich krańcach Podkarpacia) to jednak Shear 0-6km DLS osiągnie nawet 30m/s! Pionowe prądy powietrza CONV nawet 70m/s co jest naprawdę rzadkim zjawiskiem. Energii hamującej konwekcje CIN oczywiście nie będzie w całym kraju. Połączenie wszystkich tych warunków stwarza idealne warunki do tworzenia się potężnych układów burzowych. 90% szans, że nad Podkarpaciem/Małopolską utworzy się Mezoskalowy Układ Konwekcyjny który wykształci linię szkwałową, która szybko zacznie wędrować w kierunku północnym. Nie wykluczamy pojawienia się kilku odosobnionych superkomórek burzowych, które będą niosły poważne zagrożenie ze strony opadów dużego gradu oraz ryzyka pojawienia się trąb powietrznych. Miejmy też „nadzieję”, że zachmurzenie, które wędrować będzie ze starego układu MCS, który przysuwał się nocą u południowych sąsiadów nie utrudni rozwoju chmur burzowych. Oczywiście od godzin wczesnopołudniowych poprowadzimy relację na żywo, na którą zapraszamy.

 

Trasa potencjalnego układu MCS (prognoza modelu numerycznego GFS)

 

 

Zasady postępowania w czasie burzy, kliknij!

 

Autor: Flash_Wojciech 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

  • Piotr (SoLBeT) 0:29, 10 czerwca 2012

    Nic nie bd :D

    Odpowiedz
Darmowe strony www dla każdego