Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

USA: 48 tornad w środkowej części kraju

2012-04-15 12:13:11, komentarzy: 0

 

 

 

Liczne tornada nawiedziły w sobotę (czasu miejscowego) kilka stanów w środkowej i południowej części USA. Wichury zrywały linie energetyczne i dachy domów. Meteorolodzy zapowiadają dalsze pogorszenie pogody. Jak informuje agencja Associated Press stwierdzono pięć ofiar śmiertelnych w Oklahomie. Wcześniej media informowały o dwóch. Jak donosi Reuters do rana naszego czasu przez USA przeszło aż 48 tornad. 

 

Tornada przeszły głównie przez słabiej zaludnione części Oklahomy, Nebraski, Kansas i Iowa.

W Creston w stanie Iowa silne wiatry zniszczyły szpital. Pacjentów i personel ewakuowano do okolicznych placówek. W innych miastach tornada zrywały dachy z budynków, przewracały drzewa, ogrodzenia i słupy energetyczne, pozbawiając prądu około kilkunastu tysięcy mieszkańców.

 

W związku z nieustającym zagrożeniem władze stanu aktywowały centrum operacji ratowniczych. Na noc z soboty na niedzielę (do godziny 12:00 czasu polskiego) synoptycy współpracujący ze stanowym centrum zarządzania kryzysowego zapowiadają jeszcze mocniejsze tornada, którym ma towarzyszyć grad wielkości piłek do baseballa.

Sezon tornad w USA zaczął się w tym roku wcześnie. Od początku roku w wyniku gwałtownych wichur zginęło już 57 osób. Synoptycy obawiają się, że ten rok będzie powtórką rekordowego roku 2011, gdy tornada pozbawiły życia ok. 550 osób.

Prognozy pogody nie napawają optymizmem. Krajowa służba meteorologiczna przewiduje pogorszenie warunków pogodowych w Oklahomie, Nebrasce i Kansas, a na pozostałych obszarach grad wielkości piłki baseballowej i porywiste wiatry. Meteorolodzy ostrzegają zwłaszcza przed nocnymi tornadami. Stanowią większe zagrożenie niż te w dzień, ponieważ zazwyczaj szybko się poruszają i są maskowane przez deszcz i ciemność. 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego