Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Upały się skończyły. Do końca lipca pogoda w wielką kontrastową kratę

2012-07-13 16:19:16, komentarzy: 0

 

Zapomnijcie o upałach, te już nie wrócą, przynajmniej w lipcu. Wyjeżdżając nad morze czy w góry, do walizki oprócz kostiumu kąpielowego włóżcie płaszcz przeciwdeszczowy i ciepły sweter. Pogoda będzie w kratkę.

 

Powiedzieć, że lato w Polsce się skończyło, bo spadła temperatura to duża przesada. 30 st. C i więcej nie są specyfiką lipca w naszej szerokości geograficznej. Ostatnia fala upałów to raczej ewenement spowodowany nadzwyczajną cyrkulacją powietrza.

 

Lato w kratkę

Prawdziwe polskie lato dopiero się zaczyna. Oznacza to ciepłe i słoneczne dni przeplatane porcją tych deszczowych i chłodniejszych. Tak jest co roku, pamiętacie?

- Lato w Polsce jest zmienne. Także w tym roku do końca lipca szykuje się pogoda w kratkę - tłumaczy synoptyk TVN Meteo, Artur Chrzanowski.

Trend zachodniej cyrkulacji

Według aktualnych danych synoptycznych nad Europą Środkowo-Wschodnią zaczyna dominować zachodnia cyrkulacja powietrza. Co to oznacza?

 

- Znad Atlantyku napłyną do nas chłodne masy powietrza. Na północy kontynentu zaczną dominować niże, w których zasięgu znajdzie się także Polska północno-zachodnia. Z kolei na południu Europy zalegną wyże, pod wpływem których zapisze się południe i południowy wschód kraju - tłumaczy synoptyk TVN Meteo.

Będą dni słabe i perełki

Nie oznacza to, że nad morzem będzie non stop padać, a góry zdominuje słońce. W obydwu miejscach pogoda będzie w kratkę.

- Zdarzą się dni słabe i perełki - uspokaja Chrzanowski. Górale tłumaczą to tak, "pogoda będzie dobra, no chyba, żeby lało".

Musimy być gotowi na każdą ewentualność. Do walizki radzimy spakować i kostium kąpielowy i płaszcz przeciwdeszczowy i ciepły sweter.

Temperatury w granicy komfortu termicznego

Nie martwy się chłodem. W końcu mamy lato i małe prawdopodobieństwo wystąpienia naprawdę zimnych dni.

- Na Pomorzu, Wybrzeżu, WarmiI i Mazurach temperatura powinna oscylować w okolicy 20 st. C, prawdopodobnie nieco cieplej będzie w górach - dodaje synoptyk TVN Meteo.

Po więcej szczegółów odnośnie temperatur do końca lipca zapraszamy do naszego portalu w niedzielę po południu. Opublikujemy wówczas 16-dniową prognozę pogody, z przewidywanymi wartościami na kolejne dni miesiąca. 

 

Opublikował: Flash_Wojciech

Źródło: http://www.tvnmeteo.pl/informacje/prognoza,45/upaly-sie-skonczyly-do-konca-lipca-pogoda-w-wielka-krate,51689,1,0.html 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego