Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Upały dotarły do Polski. Uwaga, przejdą gwałtowne burze!

2012-06-30 01:36:21, komentarzy: 0

Przed nami kilka prawdziwie upalnych dni, najgorętszych spośród dotychczas notowanych w roku 2012. Wraz z tropikalnym powietrzem nadejdzie wilgotne powietrze co wróży burze, które mogą być pustoszące! 

 


 

 

Gdzie będzie najgoręcej? Wszystko wskazuje na to, że temperatur przekraczających 30'C doświadczą wszyscy mieszkańcy naszego kraju. Wyjątkiem może być wybrzeże. W weekend najgoręcej będzie na południu, wschodzie oraz w centrum kraju. Tutaj słupki rtęci mogą wskazać nawet +34'C (w cieniu). Niewiele "chłodniej" ma być w pozostałych regionach kraju: 32-33'C wschód, 30'C północny-wschód, 25-29'C północ, 29-30'C zachód kraju. W poniedziałek upalne powietrze przesunie się dalej ku południowo-wschodniej Polsce, w jego miejscu pojawią się temperatury w granicach 22-27'C czyli dość komfortowo. Wtorek to dzień z bardzo wysokimi temperaturami kwalifikującymi się na miano upału. W połowie tygodnia nadejdzie kolejna fala tropikalnych temperatur, tym razem do całej Polski (34'C). Jeżeli dobrze pójdzie to upalne powietrze pozostanie z nami do końca tygodnia.Przejdą gwałtowne burze

Upały to jeden z "niebezpiecznych" punktów nadchodzącej pogody. Drugim punktem będą gwałtowne burze, które codziennie przetaczać się będą przez przeróżne zakątki naszego kraju. Już w weekend spodziewamy się utworzenia przynajmniej jednego Mezoskalowego Układu Konwekcyjnego (MCS). Spójrzmy na warunki, które mogłyby sprzyjać tworzeniu się burz. Sobota to dzień w którym chwiejność powietrza (Cape) w prawie całym kraju przekroczy 1000j/kg (oprócz wschodu), a w centrum oraz na południu kraju dojdzie lub przekroczy 3000j/kg! CIN (energia hamująca konwekcję) również obecny ale śladowo: -40/-60j/kg na zachodzie oraz na wschodzie kraju, nocą w całym kraju więcej jak -200j/kg, co nie będzie sprzyjać nocnym spektaklom burzowym. DLS około 15m/s czyli umiarkowanie. W sobotę zjawisk burzowych przede wszystkim należy się spodziewać na północnym-zachodzie oraz na północy kraju. Zagrzmieć jednak może praktycznie w całym kraju, szczególnie noca z soboty na niedzielę. Najmniejsze szanse na burze na wschodzie kraju.

W niedzielę strefa burz rozciagnie się już nad większy obszar. Do wieczoru może zagrzmieć także na wschodzie kraju. W godzinach wieczornych na zachodzie kraju może pojawić się Mezoskalowy Układ Konwekcyjny, który może wygenerować niszczącą linię szkwału. Bardzo burzowa zapowiada się noc z niedzieli na poniedziałek. 
Pierwszy dzień tygodnia z większą ilością chmur burzowych na wschodzie kraju. Wieczór jednak bardzo burzowy w całym kraju.
Kolejne dni to kolejna porcja prawdziwie tropikalnej pogody. Towarzyszyć nam będą temperatury rzędu 30-34'C oraz gwałtowne, niszczące burze. Odwiedzajcie nasz portal na bieżąco, ponieważ będziemy aktualizować ostrzeżenia, prowadzić relacje oraz dyskutować w shoutboxie na stronie głównej. Zapraszamy! :)

Chcesz wspomóc nasz portal? Wystarczy, że klikniesz w klika kwadratowych reklam umieszczonych powyżej. Nic Cię to nie kosztuje a pomożesz nam utrzymać portal i wesprzesz jego rozwój 

Autor: Flash_Wojciech

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego