Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Tysiąc interwencji po burzach. Dwoje dzieci przygniecionych przez konar

2012-07-30 10:12:36, komentarzy: 0

 

 

Ponad tysiąc razy interweniowali strażacy w związku z burzami i wichurami, jakie w niedzielę po południu przeszły przez centralną i wschodnią Polską. Najwięcej zniszczeń odnotowały województwa mazowieckie, warmińsko-mazurskie, podlaskie i kujawsko-pomorskie. Do szpitali trafiło siedem osób, w tym dwoje dzieci przygniecionych przez konar, czterech mężczyzn rażonych piorunem oraz żeglarz ranny podczas szkwału na Mazurach. 

 

- Straż pożarna podjęła około tysiąca interwencji - poinformował w niedzielę wieczorem st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej. Jak dodał, działania strażaków polegały głównie na zabezpieczaniu uszkodzonych budynków, wypompowywaniu wody oraz usuwaniu powalonych drzew.


Dachy fruwały w powietrzu

Aż 220 interwencji dotyczyła woj. podlaskiego. Burze i silny wiatr połączony z opadami deszczu najpierw dokonały zniszczeń w południowej części województwa, w powiatach: siemiatyckim, wysokomazowieckim, zambrowskim, grajewskim, łomżyńskim, bielskim i monieckim. Potem przeszły na północ - do Augustowa, Sejn i Suwałk. Silny wiatr łamał drzewa i zrywał linie energetyczne.

 

Uszkodzonych zostało 26 budynków, najwięcej - siedem - w powiecie siemiatyckim. Dachy fruwały tam na odległość 20 metrów. - Wyjrzałem przez okno, patrzę leży drzewo na domu - relacjonował jeden z mieszkańców Siemiatycz. Na miejsce w niedzielę wieczorem pojechał wojewoda podlaski Maciej Żywno, by ocenić sytuację. Powołano tam też Powiatowy Sztab Kryzysowy.

Złamany konar zranił dwoje dzieci


W Ełku złamany przez wichurę konar zranił dwoje dzieci. 9-letni chłopiec z poważnymi obrażeniami trafił do Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku. Jego siostra przebywa w szpitalu w Ełku.

W całym województwie na lokalnych drogach zalegają powalone drzewa. W Białymstoku ogrodzenie budowlane przewróciło się na samochód. Silny wiatr wiatr pozrywał także linie energetyczne. W województwie bez prądu było blisko 30 tys. osób.

O sile wichury świadczą m.in. zdjęcia z okolic Ostrołęki (woj. mazowieckie), gdzie wiatr wyrwał siedem rosnących obok siebie drzew. 

 

Szkwał na jeziorach 

 

Na Mazowszu na skutek wichur uszkodzone zostały dachy na 27 budynkach, 16 z nich to budynki mieszkalne. Poszkodowane zostały powiaty przasnyski, siedlecki i wołomiński, w którym najbardziej ucierpiała gmina Dąbrówka, a w niej miejscowość Lasków.


Przez mazurskie jeziora Nidzkie, Mikołajskie, Niegocin, Śniardwy, Kisajno, Dargin i Mamry przeszedł szkwał z wiatrem o sile 10 w skali Beauforta. Wywróciło się dziewięć jachtów, cztery z nich zatonęły. 30 żeglarzy ratownicy wyciągnęli z wody, jedna osoba ranna i w szoku trafiła do szpitala.

Na terenie woj. warmińsko-mazurskiego burza zaatakowała także amfiteatr w Mrągowie, w którym miał się odbyć Piknik Country. Silny wiatr powalił elementy sceny i uszkodził sprzęt, jeden z techników został ranny. Niedzielne koncerty odwołano.

Piorun raził czterech mężczyzn 

 

Burze spowodowały też zniszczenia budynków w województwie lubelskim. 18 dachów zostało zerwanych lub uszkodzonych. Najbardziej ucierpiały powiaty janowski, lubelski i lubartowski. Strażacy interweniowali tam 90 razy.

W województwie kujawsko-pomorskim wichura zerwała dachy na trzech domach oraz uszkodziła lub zniszczyła pięć budynków gospodarczych i domek letniskowy gminie Lubiewo. Strażacy podjęli 100 interwencji związanych ze skutkami burz w tym regionie. W większości chodziło o wypompowywanie wody z zalanych budynków.

W miejscowości Turnawiec (woj. świętokrzyskie) czterech mężczyzn zostało rażonych piorunem, gdy pracowali na polu. Poparzeni trafili do szpitala. 

 

Źródło: TVN METEO 

Opublikował: Flash_Wojciech 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego