Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Trzęsienie ziemi zniszczyło 50 miejscowości w zachodnim Iranie

2012-05-06 00:38:48, komentarzy: 0

Na granicy irańsko-irackiej doszło we czwartek do trzęsienia ziemi, którego magnitudę oszacowano na 5.5 stopnia w skali Richtera. Prawdopodobnie ze względu na niewielką głębokość wstrząsów wynoszącą 10km doszło do sporych zniszczeń. Raporty głoszą, że dotkniętych nim jest nawet 3518 osób z czego 18 jest rannych.

 

 

Żywioł zniszczył wiele domów w ponad 50 miejscowościach. Dwie wioski są całkowicie zniszczone. Gdy trwały wstrząsy w całej okolicy wybuchła panika. Ludzie wybiegali na ulice obawiając się wstrząsów wtórnych. Mieszkańcy tego kraju maja się, czego obawiać, bo w ciągu ostatnich 20 lat w katastrofach powodowanych trzęsieniami zginęło 170 tysięcy osób.

 

 

Iran leży w obszarze aktywnym sejsmicznie. Ostatnie poważne trzęsienie ziemi, jakie miało tam miejsce doświadczyło miasto Bam. Wstrząsy o magnitudzie 6.6 w skali Richtera miały miejsce 26 grudnia 2003 roku. W jego wyniku zginęło 26 tysięcy osób a zabytkowe miasto legło w gruzach.

Wielkość katastrofy była niewspółmierna do magnitudy trzęsienia również z powodu nie przestrzegania zasad techniki budowlanej. Wiele budynków rozpadło się grzebiąc pod gruzami swoich mieszkańców. Istnieje ryzyko, że we wczorajszym trzęsieniu zajdzie podobny mechanizm.

 

Autor: Flash_Wojciech

Źródło: ZmianyNaZiemi 

 

Chcesz wspomóc nasz portal? Wystarczy, że klikniesz w klika kwadratowych reklam umieszczonych po prawej stronie. Nic Cię to nie kosztuje a pomożesz nam utrzymać portal i wesprzesz jego rozwój :) 

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego