Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Trzęsienie ziemi w okolicach Wrocławia

2012-04-06 22:28:01, komentarzy: 0

 

 

Portal Gazeta.pl poinformował w nieco sensacyjnym tonie, że dzisiaj o 8:42 doszło do trzęsienia ziemi o sile 4,4 stopnia w skali Richtera. Dziennikarze powołują się na USGS, jako źródło tej informacji.

Amerykanie stwierdzili, że epicentrum było 65 kilometrów od Wrocławia i wstrząs wystąpił na głębokości około 5 km. Podobne dane podaje niemiecki GFZ z tym, że pomiar jest tak jeszcze niezweryfikowany manualnie i ma status automatyczny.

Wychodzi jednak niewiedza redaktorów z gazeta.pl, bo wstrząs, który miał miejsce o godzinie 6:42 czasu uniwersalnego był rzeczywiście około 65 kilometrów od Wrocławia, w okolicy Lubina, czyli tam gdzie codziennie rano i po południu dochodzi do strzałów w wyrobiskach podziemnych, z których wydobywa się rudę miedzi.

Nie jest to, zatem powód do niepokoju, ponieważ wstrząsy w rejonie górniczym nie należą do rzadkości. Warto jednak zadać sobie pytanie czy trzęsienie ziemi we Wrocławiu jest możliwe. Na tak postawione pytanie należy odpowiedzieć twierdząco.

Największe trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło Wrocław miało miejsce w 5 czerwca 1443 roku. Problem polega na tym, że wtedy nie było jeszcze sejsmografów a siłę wstrząsów można szacować po historycznych przekazach na temat poziomu zniszczeń wynikających ze wstrząsów.

Wydarzenie z 1443 roku sklasyfikowano tą metoda na 6 stopni w skali Richtera lub IX stopni w skali Mercallego-Karnika. Innymi słowy było to trzęsienie pustoszące. W jego wyniku zawaliło się wiele kościołów i kamienic zarówno we Wrocławiu jak i w Brzegu a nawet w Krakowie. Według danych historycznych w jego wyniku zginęło ponad 30 osób.

Epicentrum było zlokalizowane między wygasłym podmorskim wulkanem, czyli Górą Ślężą oraz Strzelinem. Kolejne silne wstrząsy w okolicy Wrocławia miały miejsce 11 czerwca 1895 roku i epicentrum ustalono praktycznie w tym samym miejscu, co zjawisko 400 lat wcześniejsze. Te wstrząsy oszacowano na ponad 5 stopni w skali Richtera. Efektem były powalone kominy oraz wiele popękanych budynków w samym Wrocławiu.

Widzimy zatem, że sejsmicznie stolica Dolnego Śląska jest średnio aktywna, ale gwałtowniejsze zjawiska sejsmiczne zdarzały się kiedyś, więc mogą zdarzyć się i dzisiaj, ale to dzisiejsze zjawisko sejsmiczne było prawdopodobnie wytworzone przez człowieka.

 

Źródło: ZmianyNaZiemi 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego