Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Tranzyt Wenus już jutro, następna taka okazja za 105 lat

2012-06-05 17:46:06, komentarzy: 0

Astronomowie na całym świecie nie kryją podniecenia z powodu nadchodzącego zjawiska zwanego tranzytem. Chyba dla wszystkich z nas jest to ostatnia okazja w życiu, aby obserwować przejście Wenus na tle tarczy słonecznej.

 

Warto wiedzieć, że tranzyty takie jak ten z uczestnictwem planety Wenus są podstawowym sposobem detekcji planet pozasłonecznych. Celuje w tym zwłaszcza teleskop kosmiczny Kepler, który odkrył tą metodą bardzo wiele planet.

Poprzedni tranzyt Wenus miał miejsce w 2004 roku i zwykle występują one parami. Drugie z serii zjawisk nastąpi jutro. Oczywiście widzialność będzie zależała od miejsca, w którym przebywamy. Wenus będzie widoczna na tle tarczy słonecznej już we wtorek wieczorem na obszarze półkuli zachodniej a we środę rano powinno dać się to zobaczyć również na półkuli wschodniej, czyli na przykład w Polsce.

Zdecydowanie w lepszej sytuacji są mieszkańcy USA, Kanady, Meksyku i Ameryki Środkowej. U nich tranzyt odbędzie się w trakcie zachodu Słońca a to znaczne ułatwienie obserwacji.

Warto wspomnieć, że obserwacje tarczy słonecznej dokonywane bez odpowiedniego sprzętu, na przykład płyty DVD, mogą się skończyć trwałym uszkodzeniem wzroku. Przy obserwacjach astronomicznych tego tupu, tak jak w przypadku zaćmień Słońca konieczne jest zachowanie rozsądku. 

 

Artykuł wydał: Flash_Wojciech

Źródło: ZmianyNaZiemi 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego