Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Trąba wodna nad Jokohamą, z lotu helikoptera

2012-11-16 00:25:38, komentarzy: 0

 

 

Jokohama jest drugim co do wielkości miastem Japonii i tam mieści się największy port morski tego kraju. Kilka dni temu ekipie Fuji TV udało się nagrać z helikoptera, z bliskiej odległości, w okolicach portu potężną trąbę wodną, która po dotarciu nad ląd, na całe szczęście, znikła. 

 

Trąba wodna (trąba morska) to zjawisko meteorologiczne polegające na formowaniu się pionowego chmurzastego wiru w kształcie leja, występującego nad powierzchnią wody, połączonego z chmurą kłebiastą. Pod tą postacią jawi się jako nadwodne tornado, które wznosi wodę. Jest znacznie słabsza od swego lądowego odpowiednika. Trąby wodne są w dużym stopniu przezroczyste i w początkowej fazie można je zauważyć tylko dzięki śladowi jaki pozostawiają na powierzchni wody.

Kiedy lej zwykłej trąby powietrznej dociera nad morze, także staje się trąbą wodną. Powstaje spłaszczony środek ("ciemna plama"), w którym wewnętrzny prąd zstępujący dotyka wody. Trąby morskie nie należą do rzadkości, ale większość rozprasza się, kiedy dojdzie do lądu. 

 

 

Opublikował: Flash_Wojciech

Źródło: GeekWeek, Wikipedia, FaniMeteo 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego