Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Trąba powietrzna na Opolszczyźnie?

2012-05-06 11:15:50, komentarzy: 0

Od początku maja mieliśmy już trzy przypadki wystąpienia zjawisk związanych z trąbami powietrznymi. Czy jednak rzeczywiście to była polska odmiana tornad czy też naoczni świadkowie się mylą?

 

W środę (2.05) nad Strzelcami Opolskimi w woj. opolskim pojawiło się coś, co mieszkańcy uznali za trąbę powietrzną.

Niestety pomimo relacji świadków, którzy mówią o leju idącym znad pól, nie ma żelaznych dowodów na trąbę powietrzną np. w formie zdjęć tego zjawiska.

Zniszczenia w postaci pozrywanych blach i dachów, które wiatr unosił nawet na dystansie kilkuset metrów, nie musiały być poczynione przez trąbę.

Podczas burz w tej części naszego kraju wielce prawdopodobna była działalność prądów zstępujących, które punktowo mogą powodować znaczne zniszczenia.

Jednakże szkody tym razem ograniczały się tylko do kilku gospodarstw, a więc nie można tutaj mówić o swoistej ścieżce trąby powietrznej.

Jeden z internautów opublikował na serwisie YouTube filmik z Opolszczyzny, na którym widoczny jest lej kondensacyjny, który jednak nie dotyka powierzchni ziemi. To może świadczyć za teorią o nagłym podmuchu wiatru, a nie o prawdziwej trąbie powietrznej.

 

 

 

Drugi przypadek pojawienia się potencjalnej trąby powietrznej miał miejsce dzisiaj przed południem nad okolicami Zamościa w woj. lubelskim. Pora na to zjawisko jest dość nietypowa, zaś zdjęcia nie pokazują czy lej dotknął ziemi.

Nie ma też żadnych informacji o zniszczeniach, co może oznaczać, że w tym przypadku również nie można mówić o trąbie powietrznej, lecz o leju kondensacyjnym, będącym ledwie zalążkiem trąby.

 

 

W trzecim przypadku żadnych wątpliwości nie ma. W Kutnie w woj. łódzkim we wtorek (1.05) w rejonie Wesołego Miasteczka trąba pyłowa uniosła dmuchany zamek, który przez jakiś czas "tańczył" w powietrzu.

Całe szczęście, że w momencie zdarzenia wewnątrz nie było żadnego dziecka, bo tragedia byłaby gotowa. Jak się okazuje nie tylko prawdziwe trąby powietrzne potrafią być groźne, lecz także trąby pyłowe, które mogą się pojawić dosłownie wszędzie i to w najmniej oczekiwanej chwili, bo w gorące i słoneczne popołudnie.

Czy więc po tych trzech przypadkach możemy mówić o faktycznym początku sezonu polskich tornad? Chyba jeszcze nie, a przynajmniej poczekajmy na naprawdę solidny dowód i oby z dala od obszarów zamieszkanych.

 

 

Autor: Flash_Wojciech

Źródło: TwojaPogoda 

 

Chcesz wspomóc nasz portal? Wystarczy, że klikniesz w klika kwadratowych reklam umieszczonych po prawej stronie. Nic Cię to nie kosztuje a pomożesz nam utrzymać portal i wesprzesz jego rozwój :) 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego