Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Tornada bezlitosne dla Amerykanów

2012-04-16 18:39:33, komentarzy: 0

 

 

 Ten sezon tornad w USA może być równie zabójczy i niszczycielski co ubiegłoroczny. Nie dość, że zaczął się wyjątkowo wcześnie, to jeszcze zjawiska te zdążyły zabić 62 osoby. A to dopiero początek.

 

Zazwyczaj pierwsze serie tornad na dużą skalę nawiedzają środkowe regiony USA w maju.

Jednak w tym roku sezon na te zjawiska wystartował przynajmniej miesiąc wcześniej. Efektem są gigantyczne zniszczenia i śmierć 62 osób.

Pierwsza od miesiąca seria lejów przetoczyła się nad Aleją Tornad w miniony weekend. W kilku stanach zrujnowanych zostało kilkadziesiąt domów, czasem całe osiedla.

W strzępach zabudowań znaleziono ciała 5 osób, w tym trojga dzieci. Dziesiątki ludzi zostało rannych i trafiło do szpitali.

Amerykańska Krajowa Służba Pogodowa (NWS) w ciągu trzech dni otrzymała blisko 250 raportów z obserwacji tornad. Przynajmniej ćwierć z nich to będzie realna liczba tornad.

Meteorolodzy są zdania, że wyjątkowo wczesny początek sezonu zwiastuje dalsze potężne tornada, więcej zniszczeń i ofiar. Zazwyczaj aktywność tych zjawisk zwiększa anomalia La Niña, ale zanikła ona w ostatnich tygodniach i nie powinna mieć wpływu na pogodę na świecie.

Mimo to warunki atmosferyczne w USA wyglądają tak, jak podczas jej panowania. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku, który okazał się jednym z najbardziej katastrofalnych pod względem tornad, zginęło 550 osób. Poniżej zamieszczamy najbardziej spektakularne zdjęcia z ostatnich dni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: TwojaPogoda 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego