Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Tajemniczy kataklizm u podnóża Annapurny

2012-05-06 11:08:52, komentarzy: 0

Nie wiadomo, co było powodem gwałtownego wezbrania rzeki Seti w Nepalu. Fala powodziowa zmiotła z powierzchni ziemi cała wioskę w popularnym regionie trekkingowym u stóp Annapurny. Na razie potwierdzono śmierć trzynastu osób, czterdzieści wciąż uważa się za zaginione. Wśród nich są rosyjscy turyści.

 

 

Wezbrana rzeka Seti w dystrykcie Kaski położonym ok. 180 km na zachód od nepalskiej stolicy Katmandu zatopiła całą wioskę Kharapani, porywając ze sobą ludzi, bydło i całe domy. Dotychczas odnaleziono trzynaście ciał, a za zaginionych uznano ok. 40 mieszkańców wioski i troje rosyjskich turystów - poinformował szef policji Szailesh Thapa. Dotychczas nie ustalono nazwisk Rosjan.

Prowadzona jest akcja poszukiwawcza, jednocześnie policja stara się dotrzeć do wsi w rejonie szczytu Machapuchare, gdzie powódź najprawdopodobniej się zaczęła.

Zdaniem władz, chodzi o tzw. powódź glacjalną, która występuje, gdy pod wpływem topniejącego lodowca górskie jeziora polodowcowe występują z brzegów. Rzeka Seti jest zasilana właśnie przez takie jezioro.

Inna teoria mówi, że rzeka wystąpiła z brzegów na skutek zablokowania jej koryta przez lawinę błota. 

 

Autor: Flash_Wojciech

Źródło: Źródło: PAP/bbc 

 

Chcesz wspomóc nasz portal? Wystarczy, że klikniesz w klika kwadratowych reklam umieszczonych po prawej stronie. Nic Cię to nie kosztuje a pomożesz nam utrzymać portal i wesprzesz jego rozwój :)

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego