Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Super tajfun Jelawat zbliża się do południowo - wschodniego wybrzeża Tajwanu

2012-09-27 00:19:58, komentarzy: 0

 

 

Po raz pierwszy od 15 lat, a trzeci raz z rzędu w tym roku, "super tajfun" o nazwie Jelawat rozwinął się w zachodniej części Oceanu Spokojnego. Ten bardzo groźny huragan, podobnie jak jego poprzednik Sanba, zbliża się do wybrzeży Tajwanu i Japonii. 

 

Jelawat narodził się w niedzielę 770 km na południowy - wschód od tajwańskiego Pingtung County na Oceanie Spokojnym. Według synoptyków tajfun porusza się w kierunku północnym z prędkością 15 km na godzinę. Jelawat jest trzecim kolejnym w zachodniej części Pacyfiku cyklonem po sierpniowym Bolavenie i po Sanbie z początku września. Oba spowodowały opady i powodzie na Półwyspie Koreańskim. Północno – zachodni obszar Pacyfiku jest najbardziej aktywną strefą rozwoju tropikalnych cyklonów. 

Zazwyczaj w przeciętnym sezonie z 26 burz, którym nadaje się nazwy, 17 przekształca się w tajfuny. Dla porównania dla Atlantyku najbardziej aktywny sezon w ostatnich latach odnotowano w roku 2005. Przyniósł on wówczas 28 sztormów, z czego 15 przerodziło się w huragany. Rekordowy dla Pacyfiku był rok 1964. Zrodziło się wówczas 39 burz tropikalnych, z czego 26 stało się tajfunami.

 

Opublikował: Flash_Wojciech
Źródło: http://www.weather.com/news

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/super-tajfun-jelawat-zbliza-sie-poludniowo-wschodniego-wybrzeza-tajwanu 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego