Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Środa z kolejną porcją burzowych chmur

2012-05-01 23:20:40, komentarzy: 0

Po burzowym wtorku (na zachodzie, południu oraz centrum kraju) przjdzie czas na trzeci dzień tygodnia. Jaki typ pogody przyniesie środa? Sprawdźmy!

 

 

Ogólnie

 

Polska będzie znajdować się na skraju klina wyżu znad północnego Atlantyku, przez północne dzielnice będzie przebiegał front atmosferyczny oddzielający chłodniejszą masę powietrza polarnomorskiego od masy gorącego powietrza zwrotnikowego. Ranek będzie pogodny - wszędzie przewidujemy zachmurzenie małe lub bezchmurne niebo. W ciągu dnia w wielu regionach kraju rozwiną się chmury kłębiaste, które miejscami mogą przynieść opady deszczu i burze. Na wschodzie i północy nie powinno padać. Temperatura maksymalna wyniesie od 13-17 stopni nad morzem, przez 16-23 stopnie na Pomorzu, 19-25 stopni na Pomorzu Zachodnim oraz 20-24 stopnie na Warmii, Mazurach i Podlasiu, do 26-29 stopni na pozostałym obszarze. Wiatr z kierunków wschodnich, słaby, w czasie burz silny i porywisty. Ciśnienie będzie się wahać. 

 

Gdzie zagrzmi?

 

W środę wilgotne powietrze wejdzie dalej wgłąb kraju. Chwiejność atmosfery już od godzin porannych szybko będzie pięła się do góry.  Cape na poziomie ok 1300-1500j/kg. Do godzin południowych na znacznym obszarze kraju pojawiać się będzie jednak energia hamująca konwekcję. Rano najlepsze warunki do rozbudowania się Cumulonimbusów pojawią się na południu kraju. To tam pojawią się pierwsze, liczne komórki burzowe, które szybko będą się łączyć przybierając formę klastrów burzowych. Około południa chmury burzowe zaczną pojawiać się także w pozostałych regionach kraju. Rano jeszcze może przechodzic przez Łódzkie/Mazowieckie klaster burzowy który utworzył się w nocy. Ze względu  na dynamikę w pogodzie oraz rozbieżność w prognozach, rano burze mogą utworzyć się także nad innymi regionami kraju.

 

Gdzie i kiedy będą najgwałtowniejsze?

 

Z najnowszych aktualizacji modeli numerycznych wygląda na to, że burze będą zyskiwać na aktywności szczególnie w godzinach późno popołudniowych oraz wieczornych. Po południu najgwałtowniejszych zjawisk burzowych powinni spodziewać się mieszkańcy Polski południowej, południowo-wschodziej oraz centralnej. Wieczorem jednak chmury burzowe zaczną rozbudowywać się praktycznie w całym kraju. Pojawią się liczne klastry burzowe, które będą przemieszczać się bardzo powoli lub będą miały charakter stacjonarny. Nie tyle przyniesie dzień, co przyniesie noc. Noc przyniesie ciag dalszy zjawisk burzowych na terenie Polski zachodniej, centralnej, południowej, południowo-wschodniej oraz wschodniej. Mieszkańcy tych regionów mogą przygotować się na prawdziwy nocny spektakl wyładowań. 

 

Czego należy się spodziewać?

 

W środę często chmury burzowe będą stacjonarne. Burze takie są bardzo niebezpieczne pod względem sumy opadów. Doświadczyli tego we wtorek mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskiego gdzie podczas jednej burzy (trwającej ponad 2h) spadło ponad 30mm/m2. Ulice zamieniły się w rzeki, pojawiły się lokalne podtopienia. Takie  zjawiska pojawią się także w środę. Innym punktem charakterystycznym środowych burz będzie bardzo duża aktywność elektryczna burz. Wiatr w początkowych fazach przechodzenia burz może być silny i porywisty. Lokalnie porywy do 70-90km/h. Nie wykluczamy także rozbudowania się kilku superkomórek burzowych podczas których może pojawić się możliwość wygenerowania się trąby powietrznej. Ryzyko jej wystąpienia jest minimalne. Podczas przechodzenia komórek burzowych należy spodziewać się nawalnych opadów deszczu oraz możliwości opadu większego gradu (do 4cm).

 

Pamiętajmy o najważniejszych zasadach postępowania podczas przechodzenia komórki burzowej.

Znajdziecie je tu:  http://fanimeteo.pl/jak-uchronic-sie-przez-piekna-groza 

 

W środę od godzin południowych poprowadzimy relację na żywo, a ostrzeżenia aktualizowane będą na bieżąco. Zapraszamy także do brania udziału w dyskusjach w shoutboxie na stronie głównej. 

 

Zapraszamy!

 

Autor: Flash_Wojciech

Źródło: FaniMeteo 

 

Chcesz wspomóc nasz portal? Wystarczy, że klikniesz w klika kwadratowych reklam umieszczonych po prawej stronie. Nic Cię to nie kosztuje a pomożesz nam utrzymać portal i wesprzesz jego rozwój :)   

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego