Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Sobota z ulewami oraz śnieżycami. Możliwy paraliż na drogach

2012-10-26 14:48:51, komentarzy: 0

 

 

Już za kilka godzin nad południową częścią kraju pojawią się pierwsze intensywne opady. Początkowo padał będzie deszcz, ale opady szybko zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem oraz śnieg. Sobota przyniesie potężne śnieżyce w pasie od województwa dolnośląskiego, opolskiego przez południową część łódzkiego, Mazowsze po samo Podlasie. Prognozy modeli numerycznych przesunęły front jeszcze bardziej wgłąb kraju. Co to oznacza? Nad południowo-wschodnie regiony kraju dostanie się cieplejsze powietrze, więc zamiast śniegu spadnie tam deszcz. 

 

Kiedy zacznie padać?

 

Wszystko wskazuje na to, że pierwsze opady deszczu pojawią się na południowym-zachodzie oraz południu kraju już wczesnym wieczorem. Front szybko rozprzestrzeniał się będzie nad południową częścią kraju. Do godziny 24 padać powinno na południe od linii Zielona-Góra--Łódź--Biała-Podlaska. W wielu miejscach będą to jeszcze opady słabe. W drugiej części nocy front bardzo szybko zacznie się uaktywniać, a opad coraz częściej występować będzie pod postacią śniegu. 

 

Pojawią się śnieżyce oraz ulewy

 

Nad ranem opady śniegu będą miały charakter śnieżyc z prawdziwego zdarzenia. Sypać będzie od województwa dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego przez południe lubuskiego, łódzkie, północny-zachód świętokrzyskiego po całe Mazowsze, północ Lubelszczyzny oraz Podlasie. Największa intensywność opadów przypadnie na pas Małopolska--Świętokrzyskie--Lubelskie, ale niestety tam może dotrzeć cieplejsze powietrze, które sprawi, że zamiast śnieżyc przejdą ulewy (podobnie będzie na Podkarpaciu). 

 

Temperatura na granicy

 

Utrzymywaniu się coraz to większej warstwy śniegu będzie sprzyjać temperatura, która w pasie największych opadów śniegu balansować będzie w okolicach 0'C. Tam, gdzie termometry wskazywać będą wartości poniżej magicznej bariery 0'C śnieg będzie na tyle uciążliwy, że zalegał będzie na drogach w większych ilościach. Musimy się spodziewać paraliżu, nawet na drogach o zwiększonym ruchu.

 

Nie zmieniłeś opon na zimowe? Ostatnia szansa, jutro może być za późno

 

Wszyscy Ci, którzy nie zmienili opon z letnich na zimowe mają dziś ostatnią szansę. Jutro śnieżyć będzie (na wymienionym wcześniej obszarze) od godzin wczesnoporannych. Także jak wstaniemy jutro, planując wyjazd w trasę możemy się mocno zdziwić, gdy drogi pokryte będą warstwą śniegu. Jeżeli przekładamy zmianę ogumienia auta na sobotę, to dobrze się zastanówmy, czy nie robimy poważnego błędu. Stacje motoryzacyjne będą wręcz zapchane innymi samochodami oczekującymi na zmianę opon.

 

Nocą przyjdzie mróz

 

Już po południu temperatura zacznie szybko spadać. Od północno-wschodniej po południowo-zachodnią część kraju pojawi się mróz, więc śnieg zacznie się utrzymywać także na tych bardziej uczęszczanych drogach. Tej nocy nie spodziewamy się jeszcze tak niskich temperatur, jakie przyjdą nocą z niedzieli na poniedziałek (nawet -10'C na wys. 2m). 

 

Śnieg zacznie słabnąc

 

W godzinach wieczornych opady śniegu  zaczną słabnąc w centrum oraz na wschodzie kraju, nasilą się za to na południu. Tam dotrze kolejna porcja śnieżnych chmur, dlatego też na intensywne opady mokrego śniegu mogą liczyć mieszkańcy południowo-wschodniej części kraju. 

 

Konwekcja na północy

 

Na opady mogą liczyć także mieszkańcy wybrzeża. Tam po południu rozwinie się konwekcja. Padać może deszcz, krupa śnieżna, grad czy sam śnieg. 

 

Ile spadnie śniegu? 

 

To jaka warstwa śniegu pojawi się na nizinach w większej mierze zależeć będzie od temperatury powietrza. Jeżeli zza dnia  temperatura nie poszybuje znacznie powyżej 0'C to możemy zanotować dość imponujące jak na tę porę roku wysokości pokrywy śnieżnej. W pasie od dolnego śląska, opolskiego po północ Lubelszczyzny, południe Podlasia może spaść nawet 15cm białego puchu. Lokalnie, przy "dobrych wiatrach" wartość ta dojdzie lub przekroczy 20cm. Mapę z wysokością przewidywanej pokrywy śnieżnej podamy już dziś, wieczorem!

 

Możliwe przerwy w dostawach prądu

 

Padający śnieg będzie bardzo mokry i ciężki, więc musimy się przygotować na przerwy w dostawach prądu. Drzewa mogą nie wytrzymywać ciężaru śniegu, w związku z czym mogą upadać na linie energetyczne.  

 

Powieje wiatr

 

Wiatr może spowodować zawieje i zamiecie śnieżne. Jego prędkość może dochodzić do 50km/h, dlatego też temperatura odczuwalna będzie niższa od tej rzeczywistej o kilka stopni.

 

Autor: Flash_Wojciech

Źródło: Fani Meteo 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego