Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Śnieg w Portugalii..

2012-10-19 19:14:44, komentarzy: 0Pierwszy śnieg i pierwsze związane z nim kłopoty pojawiły się w Portugalii. W czwartek rano zaczęło prószyć na północy, potem nagle rozpadało się na wschodzie. Spowodowało to utrudnienia na kilku regionalnych drogach w obu częściach kraju. W piątek na związane z zimową pogodą utrudnienia narażeni byli kierowcy podróżujący po drogach wschodniej Portugalii.


Drogi zablokowane

 

Jak poinformował przedstawiciel Regionalnych Służb Ratownictwa Drogowego w Castelo Branco, padający od czwartkowego wieczoru śnieg doprowadził do zablokowania dróg pomiędzy miejscowościami Piornos, Torre oraz Lagoa Comprida. Przywrócenia ruchu należy się tam spodziewać w piątek w godzinach popołudniowych.

Z uwagi na śliską nawierzchnię jezdni utrudnienia w ruchu występują również pomiędzy Sameiro a miastem Manteigas, a także na odcinku Penhas Douradas - Sabugueiro. Nad bezpieczeństwem kierowców czuwają tam policyjne patrole.


Musieli założyć łańcuchy

 

Śnieg zaczął dawać się we znaki portugalskim kierowcom już w czwartek w północnych regionach. Tam padać zaczęło o godzinie 5.00 rano. Zabielił się krajobraz Serra da Estrela, czyli pasma gór w kontynentalnej części Portugalii. Najwyższym jego szczytem jest Torre (1993 m n.p.m.), na którym zamknięto wszystkie szlaki.

Jednocześnie portugalski instytut meteorologii zarejestrował w ciągu dnia na tamtejszej stacji meteorologicznej tylko 3 st. C. Kierowcom nakazano założenie na koła łańcuchów, bo nawierzchnie przy takich warunkach pogodowych szybko zrobiły się śliskie. Po trzygodzinnych opadach zamknięto też niektóre drogi, które miały być odblokowane do wieczora.


Nie zniknie tak szybko

 

Według synoptyków ten pierwszy podczas tegorocznej jesieni śnieg w Portugalii, który spadł przy 2 stopniach Celsjusza, może utrzymać się dłużej. - W ciągu najbliższych dni spodziewamy się kolejnych opadów deszczu ze śniegiem. Przewidujemy, że w rejonie Serra da Estrela podczas piątkowej nocy temperatura może spaść poniżej zera - powiedział Ricardo Tavares z Instytutu Meteorologicznego w Lizbonie.


Hmm, pierwsze słowo co na myśl nam się nasuwa to "dziwne"...W Portugalii Śnieg? :O Kraj ciepły.. a w Polsce jeszcze go niema.. otóż już niedługo... pierwsze opady śniegu na nizinach w tym sezonie możliwe na dzień Wszystkich Świętych.

 

Opublikował: Mario_Moderator:

Źródło: tvnmeteo

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego