Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Śnieg i marznące opady.Nieprzyjemna aura w ciągu dnia.

2013-01-21 10:53:59, komentarzy: 0

Od wczorajszego wieczora do Polski napłynęły pierwsze opady związane z ciepłym frontem atmosferycznym, który w wielu regionach przyniósł bardzo niebezpieczną pogodę. Na Podkarpaciu padał sam deszcz, w Małopolsce i na Górnym Śląsku marznąca mżawka a w pozostałej części kraju sypał tylko i wyłącznie sam śnieg .Był to tylko wstęp do tego co czeka nas za około dwie godziny.

Polska w poniedziałek zostanie oddzielona dwiema masami powietrza: ciepłą polarno-morską z południa i zimną polarno-kontynentalną północy. Tak znaczna różnica w temperaturze nie przyniesie nic dobrego w pogodzie. Gdyby mroźne powietrze wlało się głębiej na południe mielibyśmy śnieżyce w całym kraju. Jednak pogoda nie może być sprawiedliwa i w jednym regionie spadnie marznący deszcz a w drugim sam śnieg. Na południu Europy wyraźnie zaznacza się już układ niskiego ciśnienia znad Włoch, który w ciągu dnia przemieści się nad Bałkany. Sprowadzi on do naszego kraju ciepły front atmosferyczny i około godziny 12:00 pierwsze silniejsze opady zaczną wkraczać do południowej i południowo-wschodniej  Polski znad granicy Czech i Słowacji. Pierwszych silnych opadów powinni się spodziewać mieszkańcy Podkarpacia oraz regionów podgórskich. Strefa z opadami dosyć szybko przemieści się także nad inne dzielnice południowej oraz południowo-wschodniej części kraju. Około godziny 15:00 największa strefa opadowa będzie się rozciągała w województwach: Opolskim,Śląskim,Małopolskim,Świętokrzyskim,Podkarpackim,Łodzkim,Mazowieckim i Lubelskim. W pasie od Śląska przez Małopolskę, Ziemię Świętokrzyską aż po Podkarpacie wystąpią opady marznącego deszczu oraz mżawki. Na Podkarpaciu możliwy jest sam deszcz ponieważ temperatura będzie tam najwyższa. Natomiast strefa z  opadami śniegu rozciągała się będzie w pasie od Dolnego Śląska, przez Wielkopolskę, Ziemię Lubuską oraz Łódzką, aż po Mazowsze i Lubelszczyznę. W pozostałej części kraju opadów się nie spodziewamy a nawet na krańcach północnych możliwe są przejaśnienia .O koło godziny 18:00 najintensywniej popada w województwach: Opolskim, Śląskim, Łódzkim, większej części południowego Mazowsza, na Lubelszczyźnie, w Małopolsce, Ziemi Świętokrzyskiej i Podkarpaciu. Strefa z umiarkowanymi opadami obejmie Dolny Śląsk, Ziemię Lubuską, Kujawy oraz południową część Podlasia. W tych regionach sypnie sam śnieg. Poza tym od Opolszczyzny przez Śląsk, Ziemię Łódzką, Mazowsze oraz północną część Lubelszczyzny opady mieszane: od zmrożonego deszczu w postaci drobinek lodu po sam śnieg. Natomiast w Małopolsce i na Podkarpaciu gdzie nadal będzie padał deszcz lokalnie marznący powodujący gołoledź. Do późnego wieczora opady rozciągały się będą od Ziemi Lubuskiej przez Wielkopolskę, Kujawy, południową część Warmii i Mazur oraz Podlasie. W tych regionach popada śnieg głównie o charakterze słabym i umiarkowanym. Na pozostałym obszarze wystąpią opady śniegu o charakterze intensywnym .Z tym ,że jeszcze w rejonie Małopolski oraz Podkarpacia może zdarzyć się opad marznącego deszczu bądź deszczu lodowego.

Opady marznącego deszczu bądź mżawki oraz zamarzniętego deszczu w postaci drobinek lodu będą stopniowo przechodziły w opady samego śniegu. Wszystko będzie zależało od temperatury jak wystąpi na granicy 850 hPa. Wiatr powieje z kierunków północno-wschodnich chwilami silniej do 50 km/h co może spowodować powstawanie zamieci i zawiei śnieżnych. Temperatury najniższe na północnym-wschodzie -12/-11'C, w centrum około -8/-7'C a najcieplej na Podkarpaciu i w regionach podgórskich +2'C a w rejonie Tatr nawet +5'C.

Trudne warunki na drogach i chodnikach panują już od wczorajszego wieczora głównie w regionach południowej Polski a najgorsze jeszcze przed nami. Uprzedzamy przed pojawieniem się przerw w dostawach prądu głównie tam gdzie opady będą zamarzały. Sieci energetyczne mogą nie wytrzymać naporu osadzającego się lodu i pod jego ciężarem będą zrywane. Także ciężki lód może osiadać na gałęziach drzew co doprowadzi do ich łamania i tarasowania dróg oraz chodników. Kierowcy nie będą mieli dzisiaj łatwego  dnia. Wszędzie będzie ślisko i niebezpiecznie dlatego dziś nie śpieszmy się i jedźmy ostrożnie aby spokojnie dotrzeć do celu.

            ROZKŁAD TEMPERATURY NA WYSOKOŚCI 850HPA DO GODZINY 18:00

Autor:Luksfer87


« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego