Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Rosną obawy przed następnym silnym trzęsieniem ziemi w obrębie Oceanu Indyjskiego

2012-04-16 18:28:38, komentarzy: 0

 

 

 Media już prawie zapomniały o tym, że przed kilkoma dniami w okolicy Indonezji doszło do bardzo silnych wstrząsów. Oczywiście kraj ten leży w obrębie pacyficznego pierścienia ognia, ale nawet jak na takie warunki wystąpienie dwóch wstrząsów powyżej magnitudy 8 i to w odstępie kilku godzin to coś wysoce niezwykłego.

 

Sejsmolodzy badający te zjawiska są pełni obaw, bo zwykle czas potrzebny na zbudowanie naprężeń zdolnych do wyzwolenia tak silnych wstrząsów wymaga bardzo długiego czasu. Na przykład według japońskich specjalistów okres budowania się sił zdolnych do ponownego wygenerowania zjawiska o magnitudzie 9 w okolicy epicentrum wstrząsów z marca 2011 to ponad 100 tysięcy lat. W przypadku wstrząsów w okolicy Aceh okazało się, że wystarczy osiem lat.

Tajlandia obawia się ponownego tsunami. To z 2004 roku nie tylko zdewastowało obszary przybrzeżna, zabiło dziesiątki tysięcy ludzi to jeszcze załamało rynek turystyczny. Środowe incydenty, które spowodowały podwójne zagrożenie przed tsunami, mogły być zapowiedzią następnego trzęsienia ziemi, które mogłoby podlegać zupełnie innej dynamice.

Szczególne niebezpieczeństwo kryje się za aktywnością w okolicy należących do Indii Nikobarów. Znajduje się tam podwodny wulkan, który może przyczynić się do tego, iż na wypadek wstrząsów będą one wyzwalały siły wertykalnie, co spowoduje wypchanie mas wody i tsunami porównywalne z tym z grudnia 2004. Według Tajów bezpośrednio zagrożone jest aż sześć prowincji kraju. 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego