Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Rekordowy poziom CO2 w Arktyce

2012-06-28 08:50:12, komentarzy: 0

Poziom dwutlenku węgla nad Arktyką jest wyższy niż średnia dla całego świata. Według naukowców przekroczona została bariera bezpieczeństwa, co oznacza, że znaleźliśmy się w poważnych tarapatach.


Przed okresem trzeciej rewolucji przemysłowej poziom dwutlenku węgla nie przekraczał 275 cząstek na milion.

Później było już tylko gorzej, ponieważ z każdą dekadą stężenie CO2 wzrastało o ponad 10 procent.

Dzisiaj w skali całego świata wynosi ono 395 cząstek na milion i zbliża się do poziomu, który jest uważany przez naukowców za granicę bezpieczeństwa.

Po przekroczeniu 400 cząstek na milion postępujące zmiany klimatyczne nie będą już do powstrzymania.

Okazuje się, że w samej Arktyce, gdzie ocieplenie postępuje najwyraźniej, osiągnięta została ostateczna granica.

Rekordowy poziom CO2 odnotowały także stacje pomiarowe położone na Alasce, Grenlandii, Islandii i w Norwegii. Największe stężenie CO2 panowało w chłodnej porze roku, kiedy drzewa były ogołocone z liści i nie przetwarzały dwutlenku węgla na tle.

W porze letniej stężenie powinno się zmniejszyć, ale na krótko. Pewne jest, że ilość gazów cieplarnianych nadal będzie wzrastać, a sytuacja polityczna i gospodarcza na świecie nie tylko nie sprzyja ograniczaniu emisji, lecz nawet ją nasila.

Mowa przede wszystkim o największych potęgach, które jeszcze nie tak dawno deklarowały chęć zmian, ale swe słowa rzucały tylko na wiatr. Jeszcze do 2005 roku najgorętszym rokiem był 1998.

 

Jednak w połowie ubiegłej dekady okazało się, że wzrost średniej temperatury na Ziemi wcale nie wystopował. 2010 rok okazał się trzecim najcieplejszym. Wszystko wskazuje na to, że następny rekordowo ciepły rok to już nie kwestia 7 czy 5 lat, lecz tylko 2-3


Zródło: TwojaPogoda

11manko

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego