Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Przed nami upalne ale burzowe dni

2012-07-24 12:02:44, komentarzy: 0Burze, które ostatnio przechodziły przez nasz kraj przeważnie pochodziły z frontów, a towarzyszyły im temperatury na poziomie nie większym jak 20'C. W środę jednak nad Polskę napłynie upalne ale wilgotne powietrze, co zaskutkuje pojawieniem się burz termicznych, które mogą być niebezpieczne. 

Pierwsze, większe struktury burzowe pojawią się już w środę, szczególnie na południu kraju. Późnym popołudniem oraz wieczorem chmury burzowe pojawią się także w centrum oraz na wschodzie kraju. Nie wykluczamy pojawienia się dobrze zorganizowanego klastra burzowego. Burze na ogół przemieszczać się będą wolno, część z nich będzie stacjonarna a co za tym idzie? Możliwe podtopienia oraz powodzie błyskawiczne. Takich burz w najbliższych dniach będziemy mieć bardzo dużo. Nocą z środy na czwartek nadal na wschodzie oraz w centrum możliwe będą lokalne burze.

Czwartek również gorący dzień, ale z popołudniowymi burzami. Jeżeli podzielimy pionowo Polskę na dwie części, to ta prawa połówka będzie opanowana przez chmury burzowe. Ponownie największe zagrożenie będą nieść burze stacjonarne.  Nie wykluczamy pojawienia się kilku superkomórek burzowych. Chwiejność atmosfery lokalnie dochodzić będzie do 2000j/kg.

Piątek z burzami ponownie we wschodniej połowie kraju. Początek dnia będzie jeszcze w całym kraju upalny, z temperaturami dochodzącymi do 30'C (na zachodzie 32'C). Szybko jednak wypiętrzą się cumulonimbusy, które łączyć się będą w większe struktury burzowe. Późną nocą burze zanikną.

Sobota przyniesie rozwój chmur burzowych w całym kraju. Ciekawa może byc także noc z soboty na niedzielę. Cape w wielu regionach Polski wahać się będzie w okolicach 1000j/kg! Wówczas największe szanse na nocny spektakl burzowy ma wschód kraju.

W niedzielę przez Polskę przesuwać się będzie chłodny front atmosferyczny z gwałtownymi burzami. Cape dla wschodniej połowy Polski w aktualnych prognozach wynosi nawet 3500j/kg! Możliwe będzie przejście 1-2 Mezoskalowych Układów Konwekcyjnych z potężnymi liniami szkwałowymi niosącymi spustoszenia. Zagrożone będzie całe terytorium kraju.

Zobaczymy jeszcze jak ułoży się sytuacja z warunkami kinematycznymi, bo one odegrają dużą rolę w gwałtowności zjawisk atmosferycznych we wszystkich nadchodzących dniach. Codziennie wieczorem publikowane będą prognozy tekstowe jak i graficzne dotyczące burz na następny dzień. Codziennie także możecie liczyć na relację na żywo, którą prowadzić będziemy wraz z kolegami. Ostrzeżenia jak zawsze wydawane będą na bieżąco.

 

P.S. Modele z aktualizacji na aktualizację przewidują coraz bardziej burzowy początek następnego tygodnia.

 

Opublikował: Flash_Wojciech

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego