Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Przed nami prawdziwie letnie dni!

2012-04-27 23:07:17, komentarzy: 0

Przed nami iście letnia pogoda. Po raz pierwszy w tym roku pojawią się upały. Po weekendzie burzowo? Sprawdźmy.

 

 

 

Sytuacja baryczna 

 

Pozostaniemy pod wpływem wyżu znad wschodniej i południowo-wschodniej Europy, a tylko północno-zachodnie krańce kraju znajdą się na skraju frontu atmosferycznego biegnącego przez zachodnią Europę i dalej przez Bałtyk. 

 

Sobota

 

Dzień w całej Polsce pogodny z bezchmurnym niebem lub małym zachmurzeniem,jedynie na Wybrzeżu zachmurzenie będzie wzrastać do umiarkowanego i dużego i tam w pierwszej części dnia może lokalnie słabo pokropić deszcz. Temperatura maksymalna wyniesie przeważnie 25-28 stopni, nieco chłodniej będzie na Pomorzu Zachodnim i Pomorzu - 20-24 stopni, a najchłodniej nad samym morzem, od 15 do 19 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, z południa, tylko na wybrzeży z kierunków północnych. Ciśnienie wysokie, nieznacznie spadnie.

 

Niedziela 

 

Niedziela to kolejny gorący, iście letni dzień. Praktycznie w całym kraju niebo będzie całkowicie bezchmurne. Lokalnie na zachodzie/północnym-zachodzie zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna wyniesie przeważnie od 26'C do nawet 30'C w cieniu. Najwyższe wartości na termometrach zanotujemy tym razem na wschodzie/południowym-wschodzie kraju. Chłodniej na północy kraju, tam około 20'C. 

 

Poniedziałek 

 

Poniedziałek będzie dniem "przełomowym" pod względem pogody. Pojawi się zwiększona chwiejność atmosferyczna a w porównaniu do dni poprzednich spadnie CIN. CAPE może sięgnąć wartości 1000-1500j/kg, DLS ok 10m/s. Burze powinny rozwinąć się w pasie od województwa dolnośląskiego po warmińsko-mazurskie. Nie wykluczamy powstania kilku dobrze zorganizowanych struktur burzowych, ewentualnych klastrów burzowych powoli przemieszczających się w kierunkach wschodnich. Temperatura będzie nadal na wysokim poziomie. Od 25'C na zachodzie do 30'C na wschodzie/południowym-wschodzie kraju.

 

 

 

Wtorek

 

Wtorek przyniesie znacznie większy rozwój zjawisk burzowych. Największego nasilenia burzowego spodziewamy się w pasie województw dolnośląskie, opolskie, łódzkie, świętokrzyskie, mazowieckie, lubelskie oraz podlaskie. Tam CAPE może osiągnąć wartości ok. 1500j/kg (lokalnie powyżej), CIN 0, DLS ok.10m/s, LI -2. Spodziewamy się rozwoju licznych klastrów burzowych, łączących się i formujących w jedną długą linię chmur burzowych. Oczywiście burz nie zabraknie także na południu czy na południowym-wschodzie kraju. Jeżeli prognozy zmieniłyby się pod względem DLS'u na np. 20-25m/s to moglibyśmy liczyć na porządne burze z możliwymi superkomórkami burzowymi, być może i MCS'em. Do wtorku jeszcze kilka dni, więc prognozy będziemy publikować na bieżąco. 

 

Środa 

 

Środa przyniesie ciąg dalszy burzowych zjawisk ale już na mniejszym obszarze. Obszar ten obejmie Polskę południową oraz południowo-wschodnią, częściowo centralną. Ponownie w godzinach popołudniowych niebo przysłonią tam liczne Cumulonimbusy generując wyładowania atmosferyczne. Burze mogą być gwałtowne z porywistym wiatrem oraz z opadami gradu.

 

Kolejne dni 

 

W kolejnych dniach burze ustaną a termometry powrócą do komfortowych wartości (16-20'C). 

 

Prognozy mogą ulec jeszcze zmianom, więc odwiedzajcie nasz portal codziennie, ponieważ będziemy pisać/aktualizować prognozy dotyczące nadchodzących gorących ale burzowych dni.  

 

 

Autor: Flash_Wojciech 

Źródło: FaniMeteo 

 

Chcesz wspomóc nasz portal? Wystarczy, że klikniesz w klika kwadratowych reklam umieszczonych po prawej stronie. Nic Cię to nie kosztuje a pomożesz nam utrzymać portal i wesprzesz jego rozwój :) 

 

 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego