Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Prognozy w odwrocie? Możliwy paraliż na Polskich drogach!

2012-10-25 00:59:59, komentarzy: 0

 

Najświeższe aktualizacje modeli numerycznych coraz bardziej przesuwają trasę niżu genueńskiego wgłąb naszego kraju. Co by to oznaczało? Intensywne opady śniegu, lokalnie o charakterze śnieżyc w południowej, południowo-wschodniej, wschodniej oraz częściowo centralnej części kraju. Układ niskiego ciśnienia jeszcze nie powstał, więc ostateczną, najbardziej wiarygodną prognozę będziemy mogli podać w piątkowy wieczór. 

 

Dobrze znamy polskie modele numeryczne, które z każdą aktualizacją podają różne warianty pogodowe na najbliższe dni. Przykładem tego mogą być prognozy niejakiego GFS'a. Tydzień temu owy model sugerował przejście niżu genueńskiego przez większą część kraju, niosącego ulewy oraz śnieżyce. Na początku tego tygodnia GFS postanowił zmienić swoje wyliczenia i odsunął trasę przechodzenia układu niskiego ciśnienia daleko, wgłąb Ukrainy. Ostatnie prognozy sugerują jednak, że strefa intensywnych opadów śniegu może przejść nad większym obszarem Polski.   

 

Pewne jest, że prawdziwa zima zapanuje w górach. Tam spadnie kilkadziesiąt centymetrów białego puchu. Jak będzie na nizinach? Intensywnych opadów śniegu muszą obawiać się mieszkańcy województwa małopolskiego oraz podkarpackiego (szczególnie ich południowe regiony), tam padać będzie najmocniej (<15cm), i to jest pewne. Co do innych województw musimy się wstrzymać z dokładniejszymi prognozami. Temperatura w tych regionach jednak zza dnia balansować będzie na lekkim plusie, więc na drogach pojawi się nieprzyjemna "chlapa".

 

Sprawdźmy wyliczenia innych modeli: -NOGAPS: opady jedynie nad częścią małopolski oraz podkarpacia, -COAMPS: opady od śląska po południową lubelszczyznę , -UKMO: opad od województwa dolnośląskiego po północ lubelszczyzny (oraz wszystkie regiony na południowy-wschód) . 

 

Autor: Flash_Wojciech

Źródło: Fani Meteo 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego