Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Prognoza pogody na środę!

2012-08-21 21:47:00, komentarzy: 0

 

Środa, zgodnie z naszymi wcześniejszymi zapowiedziami przyniesie apogeum nawałnic. Już w poniedziałek mogliśmy się przekonać (szczególnie zachód kraju), że zjawiska burzowe nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa w tym roku. We wtorek pojawiła się energia hamująca konwekcję, stąd burze się nie pojawiły. Sprawdźmy co przyniesie środa.

Ogólnie:

Polska znajdować się będzie pod wpływem zatoki niżowej znad Bałtyku i związanych z nią frontów atmosferycznych. Przez kraj z zachodu na wschód będzie przemieszczać się strefa opadów przelotnych i burz. Rano będzie padać głównie w zachodniej części kraju, po południu w większości kraju gwałtowne burze, najgroźniej na północnym-wschodzie. Uwaga - burzom mogą miejscami towarzyszyć groźne zjawiska - silne porywy wiatru, intensywne opady deszczu, opady gradu! Temperatura maksymalna wyniesie od 21-25 stopni na północy, do 30-33 stopni na południowym wschodzie. Wiatr zachodni, umiarkowany do dość silnego, w czasie burz może być silmy i porywisty. Ciśnienie zacznie wzrastać od zachodu.

Sytuacja burzowa:

Chwiejność atmosfery w całej wschodniej połowie kraju przekroczy wartość 2000j/kg, lokalnie dochodząc do 3000j/kg. Wymieniony parametr świadczył będzie o bardzo dużej aktywności elektrycznej chmur burzowych. CIN (energia hamująca konwekcję) pojawi się tylko w godzinach porannych, we wschodniej połowie kraju, około południa szybko zaniknie. Już od godzin porannych na zachodzie oraz północy kraju dominować może większe zachmurzenie, a wraz z nim przelotne opady i lokalne burze. Chłodny front atmosferyczny szybko wędrował będzie w kierunkach wschodnich. LCL cały dzień utrzymywał się będzie na niskich wartościach ( w większości kraju ok. 1000m, a na północnym-wschodzie nawet poniżej 500m), stąd spodziewamy się rozwoju licznych superkomórek burzowych. We wspomaganiu rozwoju owych struktur burzowych pomoże również parametr SRH (do 250m^2/s^2). Który region kraju jest najbardziej zagrożony ze strony nawałnic? Północno-wschodnia część kraju. To tam modele numeryczne sugerują wcale nie małą możliwość rozbudowy kilku trąb powietrznych. Zagrożenie mogą także stanowić opady dużego gradu (<5cm), mogącego powodować zniszczenia w budownictwie oraz uprawach rolnych. Nie tylko północny-wschód kraju musi szykować się na niebezpieczeństwa powstałe ze strony burz. Nad Polską, wraz z biegiem godzin popołudniowych, wraz z tworzeniem się coraz większych struktur burzowych utworzy sie Mezoskalowy Układ Konwekcyjny, ten prawdopodobnie ukształtuje potencjalną linię szkwału, mogącą nieść niszczące porywy wiatru (<110km/h). Ta może przetoczyć się nad północną, częściowo centralną, wschodnią oraz południową częścią kraju. Ogólnie, możliwość pojawienia się burz istnieje w całym kraju.

Podsumowanie:

Burz należy się spodziewać w całym kraju. Największe prawdopodobieństwo utworzenia się trąb powietrznych istnieje na północnym-wschodzie kraju. Po południu możliwość utworzenia się potencjalnego układu MCS z linią szkwału. Bardzo duże zagrożenie niszczącymi porywami wiatru.

Pamiętaj!

Nasze prognozy pogody mają charakter poglądowy. Mogą różnić się ze stanem faktycznym. Istnieje możliwość aktualizacji prognozy. Burza to zjawisko pogodowe trudne do przewidzenia, pamiętaj o tym.

Od godzin porannych prowadzić będziemy relację na żywo, aktualizować ostrzeżenia meteorologiczne. Zapraszamy!

Autor: Wojciech_Dęblin

Źródło: FaniMeteo

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego