Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Prognoza pogody na poniedziałek

2012-08-19 21:57:57, komentarzy: 0

 

Ogólnie:

 

Polska w dalszym ciągu będzie się znajdować pod wpływem wyżu, którego centrum przemieści się nad Bułgarię. Tylko północne dzielnice kraju znajdą się w zasięgu nasuwającego się z północy frontu atmosferycznego. Na przeważającym obszarze kraju przez cały dzień będzie słonecznie i ciepło. Jedynie w pasie dzielnic północnych od Ziemi Szczecińskiej aż po Suwalszczyznę zachmurzenie wzrośnie do umiarkowanego lokalnie do dużego i tutaj w drugiej części dnia wystąpią lokalne opady deszczu przelotnego i burze. Burzowa zapowiada się noc z poniedziałku na wtorek. Temperatura maksymalna wyniesie od 23-26 stopni na północnym-wschodzie i Wybrzeżu do 32-35 stopni na zachodzie, na pozostałym obszarze temperatura od 29 do 31 stopni. Wiatr słaby okresami umiarkowany, z kierunków zachodnich. Ciśnienie nadal będzie spadać.

Sytuacja burzowa:

 

 

Mimo wysokich wartości chwiejności atmosfery (CAPE w wielu regionach kraju powyżej 1500j/kg, na zachodzie kraju do 3000j/kg) burze zza dnia nie będą się rozwijać (niewielka możliwość tylko na północy kraju). Wszystkiemu winna będzie energia hamująca konwekcję (CIN od -60 do -400j/kg w całym kraju). Sytuacja zmieni się już wieczorem. Chmury burzowe początkowo pojawią się na północy kraju. Im późniejsze godziny nocne (z poniedziałku na wtorek), tym większa aktywność burzowa nad Polską. Noc przyniesie przejście kilku klastrów burzowych, mogących generować silniejsze porywy wiatru (do 80km/h), opady gradu (do 3cm), nawalnego deszczu (podczas jednej burzy do 30mm/m2) oraz dużą ilość wyładowań atmosferycznych (CAPE nocą na południowym-zachodzie Polski nie spadnie poniżej 1200j/kg, w pozostałych regionach od 0j/kg (południe i północ kraju) do 1000j/kg). Warunki kinematyczne na poziomie umiarkowanym, sprzyjającym gwałtowniejszym zjawiskom pogodowym (DLS 10-25m/s, LCL <1000m, SRH 50-200m^2/s^2). Chmury burzowe przesuwać się będą w kierunkach wschodnich/południowo-wschodnich. Najmniejsze szanse na pojawienie się owych zjawisk pogodowych mają mieszkańcy południowo-wschodniej części kraju (tam burze prawdopodobnie dotrą rano we wtorek).

Podsumowanie:

 

Dzień słoneczny w całym kraju, jedynie na północnych krańcach możliwe lokalne burze. Burzowa zapowiada się noc z poniedziałku na wtorek. Chmury burzowe przesuną się wówczas przez większość regionów kraju. Im dalej na południowy-wschód tym szanse na burze mniejsze. Ryzyko, że burze ominą centrum, południe oraz południowy-wschód kraju. Możliwość pojawienia się trąb powietrznych minimalna.

 

Pamiętaj!

 

Nasze prognozy pogody mają charakter poglądowy. Mogą różnić się ze stanem faktycznym. Istnieje możliwość aktualizacji prognozy. Burza to zjawisko pogodowe trudne do przewidzenia, pamiętaj o tym. 

 

Autor: Wojciech_Dęblin

Źródło: FaniMeteo 

 

 

 

Jak uchronić się przed burzą?Kliknij i sprawdź!

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego