Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Prognoza pogody na piątek

2012-08-23 22:54:42, komentarzy: 0

 

Przed nami kolejna porcja gorącego powietrza a przy tym burz, które mogą być gwałtowne. Sprawdźmy, gdzie możemy liczyć na ładną pogodę, a gdzie na burze.


Ogólnie:


Na pogodę w Polsce wpływał będzie niż z centrum nad Niemcami, a front atmosferyczny z nim związany będzie przemieszczał się z południa na północ kraju. Dlatego też prawie w całym kraju zachmurzenie będzie duże i całkowite, jedynie na południu i południowym-wschodzie zachmurzenie będzie umiarkowane lokalnie duże.Opady deszczu, występowały będą początkowo na południowym-zachodzie i zachodzie kraju, a do wieczora prawie na całym obszarze kraju z wyjątkiem południa i południowego-wschodu, lokalnie intensywne. Dodatkowo w wielu regionach kraju mogą występować burze. Temperatura maksymalna wynosić będzie od 20-22 stopni na północy do 28-32 stopni na południu. Wiatr z kierunków południowych, słaby do umiarkowanego. Ciśnienie będzie spadać.

Sytuacja burzowa:

Południowa część Polski od rana z coraz wyższymi wartościami CAPE (chwiejność atmosfery). Powietrze nasycone wilgocią oraz umiarkowanymi współczynnikami termodynamicznymi (CAPE do 1000-2000j/kg) wchodzić będzie coraz bardziej wgłąb kraju. Już około południa powinny pojawiać się pierwsze komórki burzowe, które powinny przesuwać się w kierunku wschodnim/północno-wschodnim. Warunki kinematyczne pozwolą aby burze stały się na tyle gwałtowne, aby czynić lokalne spustoszenia. DLS od 15m/s (południe kraju) do 30m/s (wschodnie Mazowsze, LCL 500-1000m, SRH (od 100m^2/s^2 do nawet 450^2/s^2 ) pozwolą, aby nad większym obszarem Polski powstawały odizolowane superkomórki burzowe. Z biegiem dnia komórki burzowe mogą łączyć się i przybierać formę klastrów burzowych. Istnieje taże wcale nie małe zagrożenie trąbami powietrznymi (związanych z mezocyklonem). Dużą rolę w gwałtowności zjawisk atmosferycznych odegra także różnica temperatury, która może osiągnąć nawet 13'C(+17'C na północnym-zachodzie, +30'C na południowym-wschodzie). Musimy się liczyć także z tym, że nad pewną częścią kraju, przemieszczać się będzie strefa większego zachmurzenia, która może przyblokować rozwój konwekcji. Zachmurzenie to pochodzić będzie z ex MCS'ów(nocnych, znad Niemiec oraz Czech). Szczególnym zagrożeniem podczas przechodzenia burz staną się silne porywy wiatru, które mogą dochodzić do nawet 100km/h! Burzom mogą towarzyszyć także nawalne opady deszczu oraz gradu (do 2cm).


Podsumowanie:

Najmniejsze szanse na burze w piątek mają mieszkańcy północnej części kraju. Na zachodzie możliwy pochmurny dzień, nad resztą kraju słońce na przemian z burzami. Chłodno na północnym-zachodzie, gorąco na południowym-wschodzie. Zjawiska burzowe wieczorem dotrą nad północny-wschód kraju.

Pamiętaj!

Nasze prognozy pogody mają charakter poglądowy. Mogą różnić się ze stanem faktycznym. Istnieje możliwość aktualizacji prognozy. Burza to zjawisko pogodowe trudne do przewidzenia, pamiętaj o tym. Miejmy nadzieję, że z "wielkich zapowiedzi" jednak coś wyjdzie i pogoda nie przyniesie nam kolejnej "bezburzowej niespodzianki", które w ostatnich miesiącach potrafi zaoferować:)Od godzin porannych prowadzić będziemy relację na żywo, aktualizować ostrzeżenia meteorologiczne. Zapraszamy!

Autor: Wojciech Stępniak


Źródło: FaniMeteo

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego