Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Problem wysychających rzek nie dotyczy tylko Polski. Katastrofa grozi całej Europie

2012-09-19 17:48:38, komentarzy: 0

 

 

Sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna. Tak niskiego stanu wody w wielu rzekach, jaki odnotowuje się obecnie, nie rejestrowano już od bardzo dawna. Ciecz w korytach dosłownie wysycha w oczach. Podobne zjawisko odnotowywane jest w tej chwili na terenie całej Europy.

Takiej sytuacji nie pamiętają nawet najstarsi mieszkańcy nadwiślańskich rejonów. I trudno się dziwić. Zgodnie z najnowszymi informacjami nasze obecne położenie jest katastrofalne, a tak niskiego stanu wody w najdłuższej w Polsce rzece nie notowano od XVIII w., czyli od czasu, kiedy w ogóle zaczęto dokonywać pomiarów. Tak zły stan ma miejsce m.in. w Warszawie.

 

W sieci aż roi się od wykonanych przez internautów zdjęć, które pokazują, z jak tragiczną obecnie sytuacją się borykamy. Dochodzi do przypadków, że doświadczone przez suszę rzeki w naszym kraju odsłaniają rozmaite obiekty, które trafiły na dno koryta przed wiekami. Kilka dni temu z Wisły wydobyto prawdziwy, wykonany z marmuru skarb w postaci herbów, fontann czy kolumn, które zatonęły w rzece przed 400 laty. O spawie poinformowały media na całym świecie, m.in. agencja Reutera. Rekwizyty były prawdopodobnie częścią łupu, którzy Szwedzi próbowali wywieść z ziem polskich.

Mało tego, w wielu miejscach w Polsce dochodzi do znacznie bardziej absurdalnych zdarzeń. Niedawno mieszkańcy jednej z nadwiślańskich miejscowości zetknęli się z absolutnie niecodziennym widowiskiem. W jednym z punktów wyschniętej rzeki spostrzegli wyrastający z gleby... krzew pomidorów.

 

 

Większość rzek w Polsce ma bardzo niski bądź średni stan wód / Kliknij na zdjęcie, aby je powiększyć(fot. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej) 

Konsekwencje takiego stanu rzeczy mogą być opłakane i bardzo dotkliwe dla wszystkich mieszkańców w kraju. Zdaniem hydrologów, może dojść nawet do problemów z dostawami wody do prywatnych odbiorców, a w przypadku braku poprawy obecnej sytuacji, do znaczącego pogorszenia się jakości wody, która trafia do naszych kranów.

 

Ostrzeżenia ekspertów zbiegają się w czasie, gdy krajowe media zaczęły przestrzegać przed kurczącymi się gwałtownie zasobami wody pitnej w Polsce. Ich poziom można porównać z ilością świeżej wody, którą mają do swojej dyspozycji mieszkańcy Egiptu. 

 

Dziś oraz w czwartek na południowym-wschodzie kraju przejdą opady deszczu. Spadnie przeważnie do 30mm/m2, nie poprawi to jednak znacząco stanów rzek.

 

Opublikował: Flash_Wojciech

Źródło: onet.pl, wp.pl, interia.pl 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego