Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Polacy palą w piecach czym się da.Eksperci biją na alarm

2012-10-22 13:03:58, komentarzy: 0

Wraz z nadejściem chłodów rozpoczął się sezon grzewczy.Jak co roku wiele gospodarstw domowych nie przestrzega unoromowanych ustaw od 2008 roku. Eksperci biją na alarm, bo trujący dym z kominów zawiera chlorowodory, fluorowodory, tlenki azotu oraz siarki. Substancje te są szkodliwe i mogą być przyczyną powstawania nowotworów.

Śmieci w domowych warunkach palone są w niskich temperaturach. To powoduje, że wydziela się mnóstwo zanieczyszczeń.Jak rozpoznać, że sąsiad pali w piecu czym popadnie? Najprościej po kolorze dymu i jego zapachu. Biały lub czarny oznacza, że pali sie drewno lub węgiel. Jeśli z kominów leci pomarańczowy, czerwony lub inny kolor, to własnie płoną plastiki, puszki, stare ubrania lub inne odpady.Sytuacja najgorzej wygląda na osiedlach domków jednorodzinnych. Tam co komin, to inny kolor dymu.Palenie śmieci jest wykroczeniem, za które można zostać ukaranym grzywną nawet do 5 tys. złotych.

Wymieniać można między innymi: dioksyny i furany, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, chlorowodory, fluorowodory i tlenki azotu oraz siarki. Do środowiska emitowane są również związki metali ciężkichWszystkie substancje przedostają się do naszych płuc oraz do organizmu zwierząt, w tym hodowlanych.Przepisy zakazują spalania w gospodarstwach domowych śmieci, szczególnie sztucznych tworzyw, ale ludzie i tak to robią.Przyczyn jest wiele, np. stały wzrost cen opału, zwłaszcza tego bardziej ekologicznego, jak np. gaz, oraz wzrost cen usług w zakresie wywozu i utylizacji odpadów. Ludzie tłumaczą, że nie stać ich na ekologiczny opał czy wywóz śmieci, np. wielkogabarytowych. Ale dużą rolę odgrywa też niedostateczna świadomość ekologiczna właścicieli domów jednorodzinnych i gospodarstw rolnych.

Nie bez znaczenia jest też brak skuteczności w egzekwowaniu przez organy samorządowe zakazu spalania odpadów.Gdy trafi na kogoś skarga , kto zanieczyszcza środowisko, i cstrażnicy miejscy chcą iść do niego z kontrolą, zgodnie z przepisami, muszą pisemnie powiadomić o terminie kontroli. Kiedy wchodzą do gospodarstwa, przy piecu stoi wiadro z opałem i nie ma śladu po przygotowanych do spalania plastikowych odpadach.

Skutki naszego trucia mogą być widoczne dopiero za  15-20 lat i to jest powód lekceważenia zagrożenia. Gdyby nasze dziecko tuż po spaleniu w ognisku plastikowych tacek czy sztućców mdlało i dusiło się od smrodu zapewne nigdy byśmy mu na to nie pozwoli.Wszystkie emitowane substancje mogą doprowadzić do raka: płuc, górnych dróg oddechowych, żołądka, wątroby i pęcherza moczowego. Co do osławionych dioksyn i furanów - są szczególnie groźne dlatego, że działają bezpośrednio na drogi oddechowe, jak i rozpuszczając się w tłuszczach, przenikają dalej. Obrazowo mówiąc krowa oddychająca powietrzem z dioksynami i furanami, spożywająca zatrutą paszę produkuje mleko z tymi trującymi substancjami. My pijemy to mleko, jemy z niego sery, masło. Substancje te atakują system immunologiczny i wyniszczają organizm, doprowadzając np. do nowotworów złośliwych m.in. do raka piersi, oraz nowotworów szczególnie złośliwych, tzw. mięsaków. Na koniec metale ciężkie  zwiększają ryzyko zapadnięcia na nowotwory żołądka, jajników czy na białaczkę.

Pamiętajmy więc,że mimo sezonu grzewczego musimy przestrzegać wszelkich zasad oraz uregulowań idących w tym kierunku.Paląc śmieci czy inne niebezpieczne tworzywa trujemy nie tylko ludzi,którzy mieszkają wokół nas ale także naszych najbliższych.

Autor:Luksfer87

Źródło:http://www.nto.pl,http://www.sfora.pl

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego