Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Pogodowy paraliż w Europie trwa

2013-01-19 21:15:18, komentarzy: 0

Pogodowy paraliż w Europie trwa w najlepsze.Wygląda na to,że tej zimy żadne z państw nie uchroni się przed pogodowymi niespodziankami.W całej Europie występują intensywne opady śniegu,deszczu a wiatr osiąga chwilami wręcz huraganowe prędkości.Mróz i snieg paraliżują główne arterie komunikacyjne.Nie kursują pociągi,autobusy odwoływane są połączenia lotnicze.Z powodu wychłodzenia umierają również ludzie.
Trudna sytuacja panuje w Hiszpanii.Wytępują tam intensywne opady deszczu oraz śniegu a wiatr osiąga prędkości ponad 100km/h.Nad Półwysep Iberyjski nasunął się wyjątkowo aktywny niż,który powstał przez ścierające się dwie masy powietrza: gorącego znad Afryki i zimnego znad Atlantyku.Taka mieszanka nie mogła przynieść nic dobrego jeżeli chodzi i zjawiska pogodowe.Na południu Hiszpanii w okolicach Kartaginy z powodu porywistego wiatru zawalił się kamienny mur,który przygniótł dwóch pasterzy pasących owce.W Andaluzji na lotnisku w Melii (hiszpańskim mieście na terenie Maroka) zamknięto porty lotnicze oraz odwołano wszystkie połączenia lotnicze.W Sewilli nie kursują pociągi podmiejskie.Silny wiatr przewraca rosnące w pobliżu drzewa,które blokują główne linie kolejowe.Na rzece Ebro w Galicji niebezpiecznie wzrósł poziom wody.Wszystko przez wiatr,który powoduje powstawanie prawie 7 metrowych fal.Woda wpływa z powrotem do koryta a więc tworzy tak zwane zjawisko cofki.Nie wykluczone,że woda podniesie się do takiego poziomu,iż wyleje się z koryta podtapiając lokalne budynki.Synoptycy ostrzegają,że w Madrycie porywy wiatru mogą dochodzić do 150 km/h.Media oraz służby miejskie apelują do mieszkańców o pozostanie w domach oraz nie wyruszanie w dłuższą podróż.W niektórych miejscach wiatr jest tak silny,że przewraca zaparkowane tiry.
We Francji ogłoszono alarm pogogodowy w 52 departamentach z powodu intensywnych śnieżyc oraz mrozów wprowadzono drugi w trzestopniowej skali alarm pogodowy.W Sabaudii w wyniku wypadku wiozącego 43 turystów z Rosjii rany odniosło aż 20 osób.Trzy osoby w stanie ciężkim zostały przetransportowane do szpitali.Ich stan określa się jako poważny.Natomiast w środkowej Francji w rejonie Lozere w kolejnym wypadku rannych zostało sześć osób.W Paryżu z powodu intensywnych opadów śniegu panują bardzo trudne warunki na drogach.W wielu miejscach drogi są kompletnie sparaliżowane i tworzą się gigantyczne korki.Opóźnienia mają pociągi oraz autobusy.Odwoływane są rejsy lotnicze.Meteorolodzy przewidują,że atak zimy potrwa jeszcze do późnego woieczora.Później pogoda powinna się stopniowo poprawiać.
Trudne warunki panują również na Wyspach Brytyjskich.Intensywne opady śniegu sparaliżowały pracę wielu lotnisk między innymi w Birmingham, Southampton i londyńskie Heathrow.Dyrekcja Heatrow poinformowała,że zawieszono 70 lotów aby ekipy techniczne miały czas na odśnieżenie pasów startowych.Sytuacja jednak pogarszała się z każdą godziną i do popołudnia odwołano prawie 400 połączeń w tym do Polski.Najbardziej ucierpiały linie British Airways. British Airways przestały pobierać opłaty za zmianę rezerwacji lotów i zachęcają klientów do zmiany planów. Sytuacja na Heathrow wygląda już nieco lepiej, choć odwołano około stu odlotów.
Sytuacja na podlondyńskim Heatrow oraz na lotnisku Londyn City sytuacja powoli zaczyna wracać do normy i stopniowo połączenia lotnicze są wznawiane.Jednak jeszcze władze lotnisk ostrzegają przed mozliwymi opóźnieniami niektórych rejsów.Niestety meteorolodzy zapowiadają dalsze opady śniegu głównie na wschodnim wybrzeżu Anglii oraz Szkocji.Mieszkańcy tych regionów powinni przygotować się na śnieżny paraliż.
Na Węgrzech natomiast zamknięto 77 odcinków dróg.Występują liczne problemy na prześciach granicznych głownie przy granicy ze Słowenią.Problemy mają również kierowcy tirów z Polski,którzy muszą wyczekiwać długie godziny na parkingach.Polski Konsul w Budapeszcie Andrzej Kalinowski informuje, że największe problemy są w mieście Szombathely i całej południowo-zachodniej części Węgier, przy granicy ze Słowenią i Austrią. Wczoraj w okolicach Szombathely utknęło około 300 samochodów.
Andrzej Kalinowski podkreśla, że najgorsze kierowcy na Węgrzech mają już za sobą. Od rana ambasada miała 9 zgłoszeń. Z czwartku na piątek, gdy zaczęła się śnieżyca ,było ich ponad 20. Dzisiejszego dniawarunki na drogach znacznie się polepszyły.Opady śniegu nie są tak intensywne jak wczoraj jednak temperatura nadal spada w pobliże -10'C.

Autor:Luksfer87

Źródło:WP.pl

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego