Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Po południu załamanie pogody. W nocy mocno powieje

2012-10-04 10:47:32, komentarzy: 0

 

 

Przed nami dość dynamiczne pogodowo godziny, podczas których warto obserwować internetowe radary opadów. Po południu nad zachodnią część kraju wkroczy chłodny front atmosferyczny, który przyniesie ulewy, silny wiatr oraz lokalne nocne wyładowania atmosferyczne.

 

Polska znajdzie się pod wpływem niżu znad Morza Norweskiego, a związany z nim front atmosferyczny przyniesie opady w zachodniej połowie kraju. Na zachodzie dzień będzie pochmurny i od czasu do czasu będzie padał deszcz, na północy zachmurzenie umiarkowane do dużego, na pozostałym obszarze dzień będzie pogodny z zachmurzeniem małym do umiarkowanego. Opady deszczu, które początkowo występować będą na Nizinie Szczecińskiej, w ciągu dnia będą przemieszczały się na wschód i wieczorem padać będzie w całej zachodniej połowie kraju. Wieczorem na Pomorzu Zachodnim opady mogą być intensywne. Temperatura maksymalna wynosić będzie od 16-18 stopni na północy przez 18-21 stopni w pasie województw centralnych do 20-22 stopni na południu. Wiatr południowo-zachodni, na wschodzie słaby i umiarkowany, na zachodzie okresami dość silny i porywisty. Ciśnienie będzie spadać. 

 

W nocy front atmosferyczny związany z głębokim niżem znad Morza Norweskiego będzie przemieszczał się z zachodu na wschód Polski. W całym kraju będzie pochmurno, jedynie w drugiej części nocy przejaśniania wystąpią w południowo-zachodniej części kraju. Opady deszczu, które początkowo występować będą w zachodniej połowie kraju, w ciągu nocy przemieszczą się na wschód i nad ranem padać będzie w woj. pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, świętokrzyskim i podkarpackim. Uwaga: w województwach na północy kraju opady będą intensywne, prognozowane sumy opadów wynoszą od 10 do 15 mm/12h, lokalnie nawet 15-25 mm/12h. Temperatura minimalna wynosić będzie od 7-9 stopni w zachodniej połowie kraju do 10-11 stopni we wschodniej połowie kraju. Wiatr południowy i południowo-zachodni, w drugiej części nocy południowo-zachodni, dość silny, okresami zwłaszcza w pierwszej części nocy na zachodzie i północy silny i porywisty, w drugiej części nocy na południu kraju będzie słabł. Ciśnienie początkowo będzie jeszcze spadać, ale w drugiej części nocy będzie powoli rosło. 

 

Wieczorem od zachodniej części kraju wędrować będzie także strefa z podwyższonymi wartościami chwiejności atmosfery. Mimo godzin nocnych owy parametr wcale nie zaniknie. Wartości pomiędzy 200-300j/kg. Słabe warunki  termodynamiczne pokrywać się będą z dobrymi kinematycznymi. DLS 20-30m/s spowoduje, że podczas konwekcji porywy wiatru mogą dochodzić do 90km/h, a podczas opadów wieloskalowych do 60km/h. Chmury konwekcyjne rozwiną się na czele frontu, który szybko wędrował będzie ku wschodniej Polsce. Im dalej na północ/północny-wschód tym szansa na burze większa. Po południu wydamy prognozę wystąpienia burz (strona główna). 

 

Autor/publikacja: Flash_Wojciech

Źródło: meteogroup, mojapogoda.pl, meteomodel.pl, ..., 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

Darmowe strony www dla każdego