Jaka pogoda panuje u Ciebie za oknem?

Kronika filmowa z zimy stulecia
To były śnieżyce! Dęblin - 15.03.2013r.
                     Prognozy i Newsy

Piątek z gwałtownymi burzami

2012-05-10 21:20:04, komentarzy: 4

Po dosłownie chwilowej przerwie od groźnych zjawisk pogodowych, w jutrzejszym dniu znowu nam przyjdzie zmierzyć się z ulewami, gradem, wichurami i silnymi wyładowaniami atmosferycznymi, które tym razem mogą być znacznie silniejsze od poprzednich jakie miały miejsce nie tak dawno, bo nie cały tydzień temu. A więcej szczegółów poniżej.

 

 

 Nawałnica nadciągająca nad Dęblin. Fot. Wojciech Stępniak

 

Jutrzejszy dzień nadal pozostaje dość nie pewny co do intensywności zjawisk burzowych na terenie naszego kraju. Modele numeryczne ciągle mają problemy z oszacowaniem zawartości pary wodnej w dolnej troposferze dlatego też niewielkie zmiany w temperaturze punktury rosy skutkują natychmiast wyraźną zmianą natężenia konwekcji. GFS uparcie podtrzymuje, że wilgotność bezwzględna na obszarze RP może wzrosnąć do nawet +19 - +20 stopni Celsjusza, w co raczej trudno uwierzyć i co za tym idzie - zgodzić się z jego prognozami. Wydaje mi się, że wilgoci w dolnej troposferze będzie jednak trochę mniej (punkt rosy rzędu +17 - +18 st.C), co z kolei powinno przełożyć się na energię SBCAPE do około 1000-1200 J/kg (GFS póki co widzi nawet ok. 1500-1600 J/kg). Generalnie należy zwrócić uwagę na Polskę Północną (woj. kujawsko - pomorskie, wschodnia część pomorskiego, a także warmińsko - mazurskie oraz zachodnie i północne Mazowsze). Zarówno model GFS, jak HIRLAM prognozują ciekawe warunki kinematyczne w dolnej oraz środkowej troposferze. Silniejsze przyspieszenie wiatru oraz jego zmiana kierunku wraz z wysokością mogą doprowadzić do wystąpienia nisko-troposferycznych pionowych uskoków wiatru o sile do nawet około 10 m/s LLS i ok. 100-150 m2/s2 SRH 0-1 km AGL.

W tej sytuacji ponownie musimy odnieść się do spodziewanej zawartości wilgoci w dolnej troposferze - im będzie ona bliższa wyliczeniom modeli, tym większe ryzyko silnego przyspieszania prądów wstępujących w dolnych warstwach troposfery, które przy szybkiej kondensacji pary wodnej (spodziewany ML LCL na wysokości ok. 800-1000 metrów) oraz silniejszych uskokach pionowych wiatru mogą przyczynić się do rozwoju mezocyklonalnej trąby powietrznej. Alarmująca jest także wyliczana przez model HIRLAM znaczna konwergencja wiatrów, mogąca przyczynić się do powstania klastra superkomórek burzowych. W przypadku takiego scenariusza nie można wykluczyć uformowania się nawet paru tornad. Ponadto poszczególne ośrodki zawierające rotujące prądy wstępujące będą w stanie wygenerować opady gradu o średnicy do ok. 2-3 cm, ulewne deszcze oraz w mniejszym stopniu, uwzględniając wilgotne warunki oraz niezbyt duży gradient pionowy temperatury w środkowej troposferze, niszczące wiatry związane z działalnością silnych prądów zstępujących. Poza tym zagrożonym trąbą powietrzną województwem wydaje się być również wielkopolskie, gdzie także spodziewana jest znaczna wilgotność, choć przede wszystkim przez model GFS. HIRLAM z kolei daje suchsze warunki, wobec czego sytuacja tutaj nie jest aż tak pewna i faktyczne warunki panujące nad tą częścią RP, wyjaśnią nam dopiero pomiary ze stacji synoptycznych.

Interesująco przedstawiają się także prognozy dla dzielnic zachodnich, południowo - zachodnich i centralnych, jednak wciąż kwestią sporną pozostaje opcja z powstaniem nad Niemcami aktywnego układu burzowego, pędzącego szybko w kierunku naszego kraju. Modele numeryczne raz pokazują warunki sprzyjające w jego powstaniu (silne, wielkoskalowe ruchy wznoszące, będące wynikiem zafalowania na froncie), a w czasie kolejnej aktualizacji zmniejszają te ryzyko. Swoją drogą takowy układ mógłby przybrać formę np. rozległej i szybko pędzącej, liniowej burzy wielokomórkowej, na trasie której główne zagrożenie stanowiłyby silne, a nawet niszczące porywy wiatru prostoliniowego.

 

"...Z aktualnych prognoz numerycznych wynika, iż warunki, jakie są na jutro wyliczane, wydają się być na mocną "1" w prognozie burzowej. Jednak kwestia sporna wyliczanego punktu rosy oraz bieżące obserwacje mogą doprowadzić nawet do wydania 2. stopnia zagrożenia..." Mówi Grzegorz Zawiślak, członek Polskiego Stowarzyszenia Skywarn Polska. 

 

Podsumowując obecną prognozę, na tą chwilę jutrzejszy dzień odnośnie natężenia siły zjawisk burzowych zapowiada się bardzo niewyraźnie. Modele na nie całe 24 h, przed wystąpieniem groźnych zjawisk, nadal nie potrafią oszacować dokładnych warunków termodynamicznych, a to może bardzo źle wróżyć na cały piątkowy dzień. Ze względu na taką sytuacje, od tej chwili bacznie będziemy przyglądać się prognozom na jutrzejszy dzień i z pewnością w razie jakichkolwiek zmian, poinformujemy was o tym. Pamiętajcie aby na bieżąco śledzić nasze aktualne ostrzeżenia, oraz zaglądać do relacji na żywo, której na pewno nie zabraknie. A więc na wszelki wypadek przygotujcie swoje aparaty . Baterie naładowane? :)

 

Chcesz wspomóc nasz portal? Wystarczy, że klikniesz w klika kwadratowych reklam umieszczonych po prawej stronie. Nic Cię to nie kosztuje a pomożesz nam utrzymać portal i wesprzesz jego rozwój :) 

 

Autor: Tomasz J.

Źródło:  Internet, PŁB 

« powrót

Dodaj nowy komentarz

 • krokiet 21:30, 10 maja 2012

  Baterie naładowane!!!

  Odpowiedz
 • zielona 8:51, 11 maja 2012

  Czy Dolny Śląsk /okolice Żarowa/ burze obejmą?

  Odpowiedz
 • rafal 10:38, 11 maja 2012

  jutro możesz coś miec

  Odpowiedz
 • zielona 15:26, 11 maja 2012

  Dzięki Rafał.

  Odpowiedz
Darmowe strony www dla każdego